Klíčové sektory české ekonomiky znatelně zpomalily

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: čtk

Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v únoru zpomalil z lednových 5,6 procenta na 2,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu přispěla podle statistiků hlavně kovovýroba nebo výroba elektrických zařízení. Propad zaznamenala také stavební výroba i maloobchodní tržby.

Oproti loňskému únoru stoupla také hodnota nových zakázek o 4,1 procenta a tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách o 1,1 procenta. Rostl i počet zaměstnanců průmyslových podniků a výše jejich mezd.

Stavební výroba v Česku v únoru zpomalila meziroční růst na 9,4 procenta po lednovém růstu o 33,6 procenta. Produkce se zvýšila v pozemním stavitelství, a to o 11,6 procenta, naopak v inženýrském o procento klesla. V meziměsíčním srovnání bylo stavitelství po vyloučení sezonních vlivů reálně vyšší o 0,6 procenta. statistický úřad.

Stavební úřady vydaly meziročně méně stavebních povolení, jejich orientační hodnota ale vzrostla. Oproti loňskému únoru bylo v letošním druhém měsíci zahájeno i dokončeno více bytů.

Zpomalil se i růst maloobchodních tržeb bez motorových vozidel, a to na na šest procent. V lednu se po revizi zvýšily o 8,4 procenta. Největší vliv na únorový vývoj měl růst internetového a zásilkového prodeje. Vyšší byly tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. 

Ve srovnání s loňským únorem vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 9,1 procenta, za pohonné hmoty o 7,6 procenta a za potraviny o 2,4 procenta.

Meziměsíčně tržby po očištění o sezonní vlivy stagnovaly. Za potraviny vzrostly o 0,6 procenta, naopak za pohonné hmoty klesly o 0,8 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,4 procenta.