Kolik lidí přijde v OKD o práci? Firma prý vzala zpět dosavadní čísla | E15.cz

Kolik lidí přijde v OKD o práci? Firma prý vzala zpět dosavadní čísla

OKD
OKD
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení těžební společnosti OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik do budoucna propustí lidí, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Nové číslo má firma oznámit do měsíce. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark na začátku února uvedl, že společnost chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. V OKD a dodavatelských firmách podle dřívějších vyjádření nyní pracuje zhruba 10 až 12 tisíc lidí.

Majitelem OKD je firma New World Resources (NWR). MPO uvedlo, že předseda představenstva NWR Gareth Penny se dnes v Praze setkal s ministrem průmyslu Janem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (oba ČSSD).

„O schůzku s nimi požádalo vedení NWR/OKD, aby ministry vlády ČR informovalo o připravovaném restrukturalizačním plánu,“ uvedlo MPO. Penny podle ministerstva na jednání uvedl, že vedení společnosti má do měsíce oznámit, kolik propustí lidí.

Česká vláda již dříve prohlásila, že je připravena se podílet na řešení sociální situace v regionu, která nastane propouštěním v jediné těžařské společnosti v Česku zabývající se dobýváním černého uhlí, jehož ceny na světových trzích zaznamenaly obrovský propad.

Ministr Mládek dnes uvedl, že vládní opatření ve prospěch propuštěných horníků ale v žádném případě nelze interpretovat jako ochotu poskytnout veřejnou podporu OKD. „Vláda několikrát řekla, že nedá ani korunu akcionářům, ani věřitelům, ani firmě, a na tomto stanovisku se nic nezměnilo,“ uvedl dnes Mládek.

Z hlediska ministerstva průmyslu i práce je podle MPO mimořádně důležité znát přesný harmonogram dalšího postupu restrukturalizace firmy tak, aby se na ni oba resorty a jejich organizace mohly včas připravit.

OKD se v posledních letech potýká s existenčními problémy. Kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích je pro firmu těžba ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička dnes řekl ČTK, že odboráři dolu v úterý pravděpodobně vyhlásí stávkovou pohotovost.

Žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky. OKD již dříve oznámila, že chce důl zavřít ještě letos. Důl Paskov (nyní Důlní závod 3) má na Frýdecko-Místecku dvě činné šachty: Staříč a Chlebovice. Pracuje v nich téměř 1700 kmenových zaměstnanců.

Podle představitelů Moravskoslezského kraje by těžba v OKD měla být utlumována postupně, a to i za cenu toho, že určité výdaje ponese stát. Ohroženy jsou podle nich i tisíce míst v navazujících profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 500 lidí.

Mateřská NWR ve středu oznámí výsledky za rok 2015. Analytici dlouhodobě upozorňují, že společnosti chybí především hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.

Petr Otava: OKD nepřežijí druhý kvartál příštího roku. Mám o kus zájem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah