Kolínská TPCA propustí stovky lidí, auta nejdou na odbyt | e15.cz

Kolínská TPCA propustí stovky lidí, auta nejdou na odbyt

Automobilka TPCA(Toyota Peugeot Citroën Automobile) Kolín.
Automobilka TPCA(Toyota Peugeot Citroën Automobile) Kolín.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kolínská automobilka TPCA propustí na začátku března příštího roku stovky agenturních zaměstnanců kvůli menší poptávce po jejích nových modelech. Kmenových pracovníků by se výpovědi týkat neměly. Firma v roce 2015 vyrobí kolem 220 tisíc aut, což je zhruba o deset procent méně, než předpokládala. Japonsko-francouzská automobilka v květnu zahájila sériovou výrobu nové generace vozů Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C a v létě přijala zhruba 700 lidí.

Nyní v továrně pracuje kolem 3700 zaměstnanců, což je nejvíc od jejího vzniku. V březnu výroba v TPCA přejde z třísměnného provozu na dvousměnný a následně se zrychlí linka. V továrně tak bude muset na jaře pracovat zhruba o 500 zaměstnanců méně než v těchto dnech.

Do konce tohoto roku chce TPCA vyrobit 200 tisíc aut, což je ve srovnání s předchozím rokem o 14 procent více. Příští rok to mělo být téměř 250 tisíc vozů. „Oproti původním předpokladům, že příští rok vyrobíme 250 tisíc vozů, vyrobíme 220 tisíc vozů. Proto se nám již vyplatí z důvodu efektivity změnit směnný systém ze tří týmů na dva týmy a v následném kroku zrychlit linku,“ řekl mluvčí automobilky Radek Kňava.

Výrobní linka zrychlí

Podle něj nyní nelze odhadnout počet lidí, kteří budou muset být propuštěni. „Továrnu neopustí všichni zaměstnanci z třetí směny, ale část těchto zaměstnanců kvůli zrychlení linky posílí dvě zbývající směny,“ uvedl. Pro plánovaný dvousměnný provoz továrna potřebuje přibližně 3200 lidí. V automobilce nyní pracuje asi 800 agenturních zaměstnanců, většina z nich už tedy v březnu v továrně pracovat nebude.

TPCA v těchto dnech vyrobí jedno auto každých 65 sekund, po zrychlení taktu linky v dubnu to bude jeden vůz každých 58 sekund. „Automobilka počítá se všemi stávajícími zaměstnanci do konce února, jako motivaci nabízí bonus 20 tisíc korun pro ty, co neodejdou před tímto datem,“ doplnil Kňava.

Pracovní týden se zkrátí

Závod vyrábí v třísměnném provozu od začátku října, pracuje se od pondělí do soboty. Ve dvousměnném režimu se výroba vrátí k pracovním dnům od pondělí do čtvrtka. „S agenturami práce pro tyto zaměstnance hledáme uplatnění v jiných firmách automobilového průmyslu, kde jsou pracovníci se zkušenostmi z TPCA velmi vítáni,“ dodal Kňava.

TPCA loni meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy korun, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun. Hlavním důvodem poklesu byly nižší prodeje a významná investice do přípravy výroby nových vozů. Letos by měly tržby automobilky vzrůst o osm procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery