Kolínské TPCA loni klesl zisk o tři čtvrtiny | E15.cz

Kolínské TPCA loni klesl zisk o tři čtvrtiny

Dušan Kütner

Kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech (TPCA) loni klesl zisk před zdaněním o tři čtvrtiny na 371 milionů korun. Tržby klesly nižším tempem, o 11 procent na 39,7 miliardy. Výsledky dnes zveřejnila TPCA na tiskové konferenci. Výši čistého zisku firma neuvedla. Firma se také dohodla s odbory na nové kolektivní smlouvě zajišťující růst mezd o 1,4 procenta.

Kolínská TPCA loni vyrobila 270 705 vozů modelů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1. Ve srovnání s rokem 2010 to bylo o 8,5 procenta méně. Výsledky výroby ovlivnil pokles prodejů malých vozů na klíčových trzích západní Evropy. Výhled pro letošní rok je nižší než loni, podle dřívějších informací automobilka sníží výrobu o pětinu na 221 tisíc vozů.

Přesné číslo firma neuvedla. „Letos nás ovlivní přetrvávající nejisté vyhlídky evropské ekonomiky a nedůvěra trhů, která se odráží v prognózách automobilového průmyslu. Konkurence v segmentu malých vozů bude přitvrzovat,“ říká prezident společnosti Satoši Tačihara. Hlavními trhy TPCA jsou stejně jako v uplynulých letech Francie, Itálie, Německo, Velká Británie a Holandsko.

TPCA se také dohodla s odbory na znění nové kolektivní smlouvy, která zaměstnancům zajišťuje nárůst mezd o 1,4 procenta a vyplacení jednorázové odměny pro všechny zaměstnance ve výši dva tisíce korun. Již dříve firma uvedla, že kvůli nižší výrobě se od května zmenší i počet zaměstnanců, zkrátí pracovní týden na čtyři dny v týdnu a počet směn klesne o jednu na dvě. Propouštění se bude týkat 150 agenturních pracovníků a zaměstnanců s pracovními smlouvami uzavřenými na dobu určitou.

„Společnou prioritou TPCA i odborů bylo udělat maximum pro udržení pracovních míst pro zaměstnance nad rámec potřebných pozic. TPCA tak aktuálně připravuje dočasné vyslání zaměstnanců do sesterských závodů a dojednává podmínky externích transferů i s dodavateli,“ uvedl mluvčí firmy Radek Kňava. Celkem 150 zaměstnanců firma přesune na půl roku do závodu PSA Peugeot Citroën ve slovenské Trnavě, dalších zhruba 200 zaměstnanců se bude snažit umístit u dodavatelských firem, případně přesunout na jiné práce v rámci automobilky.

TPCA je společným podnikem firem Toyota Motor Corporation a právě PSA Peugeot Citroën postavený v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín – Ovčáry. Výroba byla zahájena v únoru 2005, ve firmě pracuje asi 3000 zaměstnanců. Výstavba továrny je jednou z největších zahraničních investic v ČR, stát ji přilákal i příslibem investičních pobídek v celkové výši 3,5 miliardy korun.

Další dvě tuzemské automobilky naopak prodeje aut v loňském roce zvýšily. Mladoboleslavská Škoda Auto loni vyrobila 673 127 vozů, což je o 17 procent meziročně více. Z výrobních linek nošovického Hyundaie sjelo loni přes 251 tisíc vozů, což představuje oproti toku 2010 nárůst o čtvrtinu

Škoda Auto loni zvýšila konsolidovaný zisk o 82 procent na 16,1 miliardy korun. Tržby stouply o 15 procent na 252,6 miliardy korun. Nošovický Hyundai zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnil.

Na rozdíl od TPCA zaznamenali loni další dva tuzemští výrobci osobních vozů nárůst produkce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!