Komárek pronajme Gazpromu plynové zásobníky. Za 7,5 miliardy | E15.cz

Komárek pronajme Gazpromu plynové zásobníky. Za 7,5 miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firma Moravské naftové doly (MND) miliardáře Karla Komárka pronajala ruskému Gazpromu za 7,5 miliardy korun právě budovaný jihomoravský zásobník plynu. Ruský státní podnik získá na 15 let 90 procent kapacity zásobníku v Dambořicích na Hodonínsku, který by měl být v provozu od roku 2016.

Smlouvu na stavbu zásobníku, který bude s kapacitou 448 milionů metrů krychlových jedním z největších v Česku, uzavřely MND v březnu s Gazprom Germania. Firmy rovným dílem společně investují přes 2,5 miliardy korun.

Nyní se s Gazpromem doly dohodly také na pronájmu. „Je to další krok v naší spolupráci s jedním z největších světových hráčů v oblasti těžby a obchodu se zemním plynem,“ řekl Hospodářským novinám investiční ředitel MND Miroslav Jestřabík. Bližší informace k pronájmu ale sdělit nechtěl.

Aby mohla MND uzavřít smlouvu na dlouhodobý pronájem, a navíc bez veřejné soutěže, musela nejprve požádat o výjimku. Dostala ji až po několikaletém sporu s Evropskou komisí. Podle HN zatím nikdo jiný v Evropské unii takovou výjimku nedostal.

Zásobníky na plyn se v česku staví zřídka. Kromě MND v současnosti podobnou stavbu buduje jen GE Group Ladislava Drába. Lídrem trhu je RWE Gas Storage, jejíž kapacity dosahují 2,7 miliardy kubíku.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah