Koncernu Volkswagen stoupl čtvrtletí zisk o téměř pět procent | E15.cz

Koncernu Volkswagen stoupl čtvrtletí zisk o téměř pět procent

Věž plná Volkswagenů ve Wolfsburgu
Věž plná Volkswagenů ve Wolfsburgu
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Sdu7cb via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý automobilový koncern Volkswagen zvýšil provozní zisk ve druhém čtvrtletí o 4,9 procenta na 3,49 miliardy eur. Největšímu evropskému výrobci automobilů pomohla zlepšující se poptávka po autech na lukrativnějších trzích v západní Evropě a snižování nákladů. Provozní zisk mladoboleslavské Škoda Auto, která je také součástí koncernu, se za celé první pololetí zvýšil o více než pětinu.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali čtvrtletní provozní zisk celého koncernu ve výši 3,48 miliardy eur. Tržby společnosti ve druhém kvartálu stouply o 9,9 procenta na 56 miliard eur. Za prvních šest měsíců roku se zvýšily o více než desetinu na 108,8 miliardy eur.

Koncern ale zhoršil výhled tržeb. Horší prognóza souvisí se zpomalující poptávkou v Číně, kam největší divize Volkswagenu dodává více než 40 procent svých vozidel. Volkswagen nyní dohaduje, že celoroční prodej bude po loňském rekordním odbytu 10,1 milionu vozů letos stagnovat. Firma původně předpokládala „mírné“ zvýšení.

V pololetí překonal Toyotu

Volkswagen je z hlediska prodeje největší automobilkou v Evropě a nejpozději do roku 2018 se hodlá stát největší automobilkou na světě. Skupina, do které spadá vedle automobilek Audi, Seat nebo Lamborghini také mladoboleslavská Škoda Auto, již dříve oznámila, že prodej jí během prvních šesti měsíců roku klesl o 0,5 procenta na 5,04 milionu aut. Stačilo to však na to, aby z hlediska prodeje překonala v pololetí japonskou automobilku Toyota, která je největším výrobcem automobilů na světě.

Pokud jde o mladoboleslavskou Škoda Auto, její provozní zisk za celé první pololetí stoupl na 522 milionů eur z 425 milionů eur před rokem, což představuje nárůst o 22,8 procenta. Koncern nárůst vysvětlil mimo jiné příznivějším pohybem směnných kurzů a nižšími náklady na materiál. Škoda za stejné období dodala zákazníkům po celém světě 544.300 osobních aut, o 4,2 procenta více než před rokem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah