Slovenský AeroMobil vyvíjí létající taxi | E15.cz

Konkurence pro Airbus? Slovenský AeroMobil vyvíjí létající taxi

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Bratislavská společnost AeroMobil chce nejpozději do deseti let připravit další vlastní model létajícího auta. Tentokrát má být určené do měst a fungovat jako taxi.

AeroMobil přidá do své produkce další létající auto. Nový koncept nazvaný 5.0 VTOL se ale od předchozího modelu liší tím, že je určený pro pohyb ve městě. K tomu by měl vůz využívat možnosti vertikálního vzletu i přistání. Informoval o tom server Sme.sk.

Stroj plánují slovenští vývojáři pohánět elektřinou. Létající auto by mělo pojmout čtyři osoby, které budou moci využít moderního interiéru.

První létající sporťák je na světě. Na svědomí jej má Samson Motors

„Strategie výroby více modelů znamená, že budeme moci naplno zabezpečit cestování ve městech s AeroMobilem 5.0 VTOL a mezi městy s AeroMobilem 4.0 STOL,“ řekl šéf společnosti Juraj Vaculík. Typ 4.0 určený pro lety do 700 kilometrů se momentálně nachází ve fázi testování, první zákazníci by ho mohli začít využívat v roce 2020.

5.0 VTOL je koncipovaný tak, aby v budoucnosti fungoval jako létající taxi. Podobný koncept letos již otestoval letecký gigant Airbus. Oproti slovenskému modelu má Airbus Vahana nevýhodu v tom, že se jedná pouze o jednomístný dopravní prostředek.

Létající taxi otestoval i start-up ze Silicon Valley Kitty Hawk, který podporuje spoluzakladatel Googlu Larry Page. Létající vozidlo připravuje i Boeing.

 

Doba létajících aut se blíží. Airbus už jedno otestoval

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!