Krsek se s energetikou vrací domů. Soláry bude stavět v Česku, na Slovensku i na Balkáně

Byznysmen Tomáš Krsek se po dvou letech vrací se svou energetickou divizí do Česka, a opět se zaměří na výstavbu solárních parků. Do nadcházející dotační výzvy Modernizačního fondu prostřednictvím své investiční skupiny ​​Green Horizon Renewables (GHR) přihlásí svůj první projekt na Chomutovsku.

Byznysmen Tomáš Krsek se po dvou letech vrací se svou energetickou divizí do Česka, a opět se zaměří na výstavbu solárních parků. Do nadcházející dotační výzvy Modernizačního fondu prostřednictvím své investiční skupiny ​​Green Horizon Renewables (GHR) přihlásí svůj první projekt na Chomutovsku. Zdroj: Pixels

Celkově chce byznysmen Tomáš Krsek ve střední Evropě a na Balkáně postavit elektrárny o výkonu minimálně 300 megawattů.
V celé republice je podle dat Solární asociace přes 41 tisíc solárních elektráren o celkovém výkonu asi 2200 megawattů.
Tomáš Krsek, investor, majitel BHM Group
4
Fotogalerie

Byznysmen Tomáš Krsek se po dvou letech vrací se svou energetickou divizí do Česka a opět se zaměří na výstavbu solárních parků. Do nadcházející dotační výzvy Modernizačního fondu prostřednictvím své investiční skupiny ​​Green Horizon Renewables (GHR) přihlásí svůj první projekt na Chomutovsku. Celkově chce ve střední Evropě a na Balkáně postavit elektrárny o výkonu minimálně 300 megawattů.

První český projekt má vzniknout na Chomutovsku a má dosahovat výkonu 20 megawattů. GHR už připravuje přihlášku do dotační výzvy, která by měla být do tohoto léta spuštěna. Pokud by s přihláškou uspěla, mohla by na část investičních nákladů – až padesát procent – použít peníze z unijního Modernizačního fondu.

„Už máme předběžné dohody s obcemi, takže větší překážky neočekávám,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 Krsek s tím, že po prvním projektu mohou další následovat. 

GHR chce s novými soláry postupně vstoupit také na slovenský, slovinský i balkánský trh. „Námi vybrané země mají dobrý osvit a zároveň ještě nejsou zastavěné jako na jihu Evropy,“ vysvětluje výběr trhů Krsek.

Palivo ze slunečního svitu a vzduchu

Video placeholde
• Živě.cz

Výši investice neuvedl, ale dle současných cen na trhu lze postavit 300 megawattů solárního výkonu za střední jednotky miliard korun. 

Obnovitelným zdrojům nyní nahrává, že se poptávka po nich zvyšuje díky korporátním zákazníkům, kteří si je po jejich výstavbě mohou buď pořídit, nebo z nich skrze dlouhodobé smlouvy vykupovat elektřinu.

„Tyto firmy si pak mohou vykázat pokrok směrem k uhlíkové neutralitě, čímž si zlepší takzvaný ESG rating, podle něhož své klienty hodnotí čím dál víc evropských bank. Ve finále tyto firmy mohou dostat levnější úvěry,“ vysvětluje nové trendy v oboru energetický expert a prezident poradenské společnosti Deloitte Josef Kotrba. „Na druhou stranu čím dál víc států odchází od veřejné podpory. Přinejmenším té provozní,“ doplnil. 

Green Horizon Renewables je společnost zabývající se investicemi do obnovitelných zdrojů energie, v níž většinu drží Krskova skupina BHM a minoritní podíl Verdi Capital podnikatelky Kateřiny Zychové. 

V českém solárním byznyse už skupina dříve působila, přede dvěma lety však své veškeré aktivity v oboru prodala. Celkem šlo o šest solárních elektráren o velikosti 21 megawattů. Od té doby se GHR soustředila na výstavbu větrných elektráren v severní Evropě. Nyní ve Finsku staví nebo připravuje větrníky o souhrnném výkonu více než jeden gigawatt.

V celé republice je podle dat Solární asociace přes 41 tisíc solárních elektráren o celkovém výkonu asi 2200 megawattů. To dělá zhruba devět procent celkového výkonu všech tuzemských elektráren. Další rozvoj technologie má podpořit investiční podpora v rámci evropského Modernizačního fondu. Provozní podporu stát naopak nechystá.

Krsek, bývalý spolumajitel Škody Transportation, patří k nejbohatším Čechům. Jeho investiční vehikl BHM se kromě energetiky věnuje startupům či developmentu. Do skupiny spadá rovněž stavitel operačních sálů Block či výrobce specializovaného laboratorního nábytku Köttermann.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!