Unipetrol utržil 15 miliard, meziročně ani ne polovinu | E15.cz

Kruté druhé čtvrtletí. Unipetrol utržil sotva polovinu obvyklé částky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tržby petrochemického holdingu Unipetrol za letošní druhé čtvrtletí činily pouhých patnáct miliard korun. V meziročním srovnání to znamená pokles o více než polovinu. Navíc se provozní zisk propadl zhruba o dvě třetiny na 585 milionů korun. Holding ve své zprávě také uvedl, že se meziročně výrazně propadl objem zpracované ropy i prodej rafinerských a petrochemických produktů.

Objem zpracované ropy ve druhém čtvrtletí činil 0,78 milionu tun, což meziročně o tři pětiny méně. Prodej rafinérských produktů Unipetrolu klesl o dvě pětiny na jeden milion tun a prodej petrochemických produktů zhruba o třetinu na 0,29 milionu tun.

Na dva měsíce, od začátku dubna do začátku června, byl kvůli pravidelné údržbě odstaven závod Unipetrolu v Litvínově. „Těší mě, že během zarážkových prací nedošlo uvnitř i vně areálu k šíření koronaviru, a to zejména díky úspěšné přípravě a realizaci řady bezprecedentních opatření, které neměly v historii českého chemického průmyslu obdoby,“ sdělil generální ředitel Unipetrolu Tomasz Wiatrak. „I v době nouzového stavu jsme pokračovali v dodávkách pohonných hmot pro český trh a udrželi úroveň plánovaných investic i počtu zaměstnanců,“ dodal.

Unipetrol ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšil investice. Meziročně vzrostly o více než dvojnásobek na 3,9 miliardy korun. Posloužily hlavně na rozšiřování, ekologizaci a údržbu technologií a do rozvoje sítě čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku.

Holding například rozšířil dalších devatenáct stanic o rychlé občerstvení Stop Cafe, kterým je tak vybaveno 308 z celkových 417 čerpacích stanic Benziny. V prvním čtvrtletí letošního roku Unipetrol zvýšil meziročně ztrátu na 2,2 miliardy korun. Tržby holdingu v prvním čtvrtletí klesly proti loňskému roku o sedmnáct procent na 24 miliard.

Petrochemický gigant

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Zaměstnává přes 4800 lidí. Síť Benzina je největším řetězcem čerpacích stanic v Česku. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od předloňska jediným vlastníkem firmy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah