Less & Forest bude propouštět | E15.cz

Less & Forest bude propouštět

Jan Mičánek
Jan Mičánek
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Z firmy Less & Forest z holdingu podnikatele Jana Mičánka odejdou kvůli prohlášení úpadku dvě třetiny zaměstnanců. Ze 696 jich ve firmě zůstane 290. Ze zhruba čtyř stovek odchodů u poloviny platí smlouva na dobu určitou, která končí v průběhu podzimu. Další dvě stovky lidí dostanou výpověď. Redukce personálu má začít již tento týden.

„Náklady na výpovědi se odhadují na třicet až čtyřicet milionů korun,“ uvedl ředitel Less & Forest Tomáš Zmeškal na zasedání prozatímního věřitelského výboru s tím, že mzdy za září již nebyly vyplaceny.

Less & Forest byla dosud největší soukromou lesnickou firmou a je jednou z hlavních firem holdingu Less, který loni dosáhl více než osmimiliardového obratu. Do úpadku se firma dostala stejně jako mateřská firma holdingu na začátku října. Návrh na zjištění úpadku s povolením reorganizace podal sám Mičánek.

Důvodem byly zřejmě příliš vysoké investice, třeba do pily v Čáslavi, i obchodní spory se státními Lesy ČR o určování cen dřeva, které firma těžila a odkupovala od státního podniku v rámci tendrů na pěstební a těžební práce. Lesy s tímto zdůvodněním nesouhlasí, smlouvy na 32 dotyčných jednotkách ale již ukončily.

Soud také již zahájil insolvenční řízení s třetí firmou holdingu, , která mimo jiné provozuje právě pilu v Čáslavi.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.