Levná ropa vyhnala zisk Unipetrolu na dvojnásobek | E15.cz

Levná ropa vyhnala zisk Unipetrolu na dvojnásobek

Petrochemický holding Unipetrol
Petrochemický holding Unipetrol
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrochemický holding Unipetrol vykázal v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk 1,995 miliardy korun. Je to více než dvojnásobek proti loňsku, kdy za první tři měsíce vydělal 937 milionů korun. Tržby společnosti ale letos meziročně klesly o 16 procent na 23,975 miliardy korun. Příčinou je zejména výrazné snížení cen ropy.

Podle společnosti je důvodem vyšší ziskovosti dobré využití výrobních kapacit v kombinaci s výrazně vyššími rafinérskými maržemi. „Vysoké rafinérské marže, pozitivně ovlivněné klesající cenou ropy, se nám podařilo využít prostřednictvím 15procentního navýšení prodejů rafinérských produktů,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Firmě podle něj rostly prodeje jak v rámci velkoobchodu, tak v maloobchodní síti Benzina.

Příjemné překvapení, hodnotí zisk analytici

Oslovení analytici hodnotí čtvrtletní hospodaření holdingu pozitivně. „Výsledky jsou příjemným překvapením, když překonaly všechny včetně našich optimistických odhadů,“ sdělil analytik J&T Banky Bohumil Trampota. S tím souhlasí i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Upozornil, že možná ale jde o nejlepší čtvrtletní výsledky tohoto roku.

„Vysoké rafinérské marže nemusejí v takové podobě přetrvat do dalších kvartálů. Byly totiž ovlivněny prudkým poklesem cen ropy, který mimo jiné pomohl snížit náklady vlastní spotřeby ropy rafinérií, a poptávkou po rafinérských produktech vedenou snahou o předzásobení v příznivých cenových podmínkách,“ dodal.

Akcie Unipetrolu za pět let Autor: E15

V segmentu, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal Unipetrol provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) ve výši 2,985 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o zhruba 1,35 miliardy korun. Pozitivní vliv na něj mely vyšší marže na rafinérských produktech a polyolefinech, mírně vyšší rozdíl cen mezi ropami Brent a Ural, nižší interní náklady na energie v důsledku poklesu cen ropy a vyšší prodeje rafinérských i petrochemických produktů. „Prodeje paliv podporovala v prvním čtvrtletí také stabilně nízká úroveň šedé zóny, omezená v důsledku legislativních opatření přijatých na konci roku 2013,“ uvedla firma.

Negativní vliv zimy a odstávky

Využití rafinérských kapacit dosáhlo 84 procent, negativně ho ovlivnila zimní sezónnost a plánovaná odstávka rafinérie v Kralupech v druhé polovině března. Objem zpracované ropy v rafinérské části vzrostl o deset procent na 1,24 miliardy tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 15 procent.

V petrochemické části rostly prodejní objemy o procento na 446 tisíc tun. Prodeje polyetylénu se zvýšily o 17 procent, v případě polypropylénu o deset procent. Vysokou poptávku po polymerech ovlivňovalo zejména ekonomické oživení, nižší úroveň dovozů do EU a exportní zaměření některých evropských producentů na trhy mimo Evropu v důsledku oslabování eura vůči dolaru. Etylénovou jednotku společnost využívala na 95 procent její výrobní kapacity.

V maloobchodním segmentu zaznamenal Unipetrol v prvním čtvrtletí provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací 135 milionů korun, což je o 35 procent více než loni. Meziročně se zlepšila úroveň palivových marží, a to jak na benzínu, tak na naftě. Společnost zvýšila prodeje pohonných hmot, k čemuž přispěly i nižší ceny. Rostl také nepalivový segment, například gastro služby v síti rychlého občerstvení STOP CAFE.

Vydělala i mateřská firma

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

PKN Orlen v prvním čtvrtletí ještě výrazněji vzrostl čistý zisk, než Unipetrolu. Dosáhl 756 milionů zlotých, v přepočtu 5,2 miliardy korun, proti zisku 64 milionů zlotých ve stejném období předchozího roku. Firmě pomohly vysoké marže při zpracování ropy, k čemuž přispěl pokles cen suroviny na světových trzích, uvedl podnik v dnešní výsledkové zprávě.

Výsledky PKN výrazně překonaly očekávání analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že čistý zisk ve čtvrtletí vystoupí na zhruba 211 milionů zlotých.

Jak si vedl PKN Orlen v 1. čtvrtletí 2015
UkazatelVýsledek ve zlotých
Čistý zisk756 mil.
Provozní zisk1,21 mld.
Tržby20,01 mld.

Poznámka: Aktuální kurz 1PLN je 6,86 Kč

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah