František Štěpánek - majitel Sokolovské uhelné zemřel | E15.cz

Majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek zemřel

ČTK, bru

Většinový vlastník Sokolovské uhelné František Štěpánek náhle zemřel, oznámila firma. Předsedovi dozorčí rady uhelné společnosti, která je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji, bylo 66 let. Podle magazínu Forbes spáchal Štěpánek sebevraždu.

„Trápily ho obtíže firmy, kterou dlouhá léta vedl a budoval a zřejmě také trpěl depresemi,“ řekl Forbesu jeden ze Štěpánkových obchodních partnerů.

Zprávu o Štěpánkově úmrtí potvrdila starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO) „První moje reakce? Zůstali jsme sami. Odešel největší patriot tohoto regionu. Člověk, kterému na regionu hodně záleželo a zároveň člověk, který pomáhal, aniž to kdo věděl,“ řekla Oulehlová.

„Naše firma i celý region v jeho osobě ztrácí obrovského patriota, který žil pro tento kraj i tuto společnost. Byl jedním z hlavních iniciátorů podpory regionu, významných investičních i revitalizačních projektů, které zásadní měrou přispěly k rozvoji Sokolovska i celého kraje,“ uvedla firma na svých stránkách a vyslovila soustrast rodině. Okolnosti úmrtí jedné z nejvýznamnějších osobností regionu nejsou zcela jasné.

Štěpánek se narodil v roce 1953 v Sokolově. Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě od roku 1979 působil v provozech Sokolovské uhelné, kterými prošel doslova od nejnižších až po nejvyšší pozice.

V posledních letech už sice osobně těžařskou firmu formálně neřídil a byl jen předsedou dozorčí rady, zůstával nicméně faktickou hlavou společnosti, která zaměstnává okolo tři tisíc lidí a další tisíce lidí je na ni navázaných. SUAS je přitom na prahu významných změn. Zvyšující se cena emisních povolenek a tlak na útlum využívání fosilních paliv vedl vedení k firmy k oznámení začátku útlumu. Během letošního a příštího roku by firmu mělo opustit až na tisíc lidí.

Společnosti Sokolovská uhelná klesl podle výroční zprávy v roce 2018 zisk na 252 milionů korun po zdanění. V roce 2017 uhelná společnost vykázala zisk 526 milionů korun. Tržby firmy loni přitom stouply ze 6,16 miliardy Kč v roce 2017 na 6,57 miliardy korun. V Magazínu E15 Elita byznysu se Štěpánek v roce 2019 propadl na 60. místo mezi českými miliardáři, v roce 2018 mu patřila 37. pozice.

 

Autor: ČTK, bru
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!