František Štěpánek - majitel Sokolovské uhelné zemřel | E15.cz

Majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek zemřel

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Většinový vlastník Sokolovské uhelné František Štěpánek náhle zemřel, oznámila firma. Předsedovi dozorčí rady uhelné společnosti, která je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji, bylo 66 let. Podle magazínu Forbes spáchal Štěpánek sebevraždu.

„Trápily ho obtíže firmy, kterou dlouhá léta vedl a budoval a zřejmě také trpěl depresemi,“ řekl Forbesu jeden ze Štěpánkových obchodních partnerů.

Zprávu o Štěpánkově úmrtí potvrdila starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO) „První moje reakce? Zůstali jsme sami. Odešel největší patriot tohoto regionu. Člověk, kterému na regionu hodně záleželo a zároveň člověk, který pomáhal, aniž to kdo věděl,“ řekla Oulehlová.

„Naše firma i celý region v jeho osobě ztrácí obrovského patriota, který žil pro tento kraj i tuto společnost. Byl jedním z hlavních iniciátorů podpory regionu, významných investičních i revitalizačních projektů, které zásadní měrou přispěly k rozvoji Sokolovska i celého kraje,“ uvedla firma na svých stránkách a vyslovila soustrast rodině. Okolnosti úmrtí jedné z nejvýznamnějších osobností regionu nejsou zcela jasné.

Štěpánek se narodil v roce 1953 v Sokolově. Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě od roku 1979 působil v provozech Sokolovské uhelné, kterými prošel doslova od nejnižších až po nejvyšší pozice.

V posledních letech už sice osobně těžařskou firmu formálně neřídil a byl jen předsedou dozorčí rady, zůstával nicméně faktickou hlavou společnosti, která zaměstnává okolo tři tisíc lidí a další tisíce lidí je na ni navázaných. SUAS je přitom na prahu významných změn. Zvyšující se cena emisních povolenek a tlak na útlum využívání fosilních paliv vedl vedení k firmy k oznámení začátku útlumu. Během letošního a příštího roku by firmu mělo opustit až na tisíc lidí.

Společnosti Sokolovská uhelná klesl podle výroční zprávy v roce 2018 zisk na 252 milionů korun po zdanění. V roce 2017 uhelná společnost vykázala zisk 526 milionů korun. Tržby firmy loni přitom stouply ze 6,16 miliardy Kč v roce 2017 na 6,57 miliardy korun. V Magazínu E15 Elita byznysu se Štěpánek v roce 2019 propadl na 60. místo mezi českými miliardáři, v roce 2018 mu patřila 37. pozice.

 

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah