McKinsey radí společnosti ČEZ s dostavbou Temelína | E15.cz

McKinsey radí společnosti ČEZ s dostavbou Temelína

McKinsey radí společnosti ČEZ s dostavbou Temelína
ČEZ
• 

Jan Žižka

Přední světová poradenská společnost McKinsey & Co spolupracuje s tuzemskou energetickou jedničkou ČEZ na projektu výstavby dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Tuto informaci deníku E15 potvrdila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

„Konzultujeme přípravu zadávací dokumentace a také spolupracujeme na strategické úvaze, jak tento projekt při jeho robustnosti pro ČEZ co nejlépe zvládnout,“ uvedla Nováková. Připomněla, že dostavba Temelína je rozsahem největším projektem ve střední Evropě.

List Financial Times tento týden s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že úkolem McKinsey je podílet se na vypracování alternativního plánu, kdyby temelínský tendr zkrachoval. To údajně svědčí o tom, že celý temelínský projekt je v potížích. List naznačuje, že by česká společnost mohla mít problémy s financováním dostavby elektrárny.

ČEZ tuto interpretaci jednoznačně popírá. Připravovaný temelínský projekt podle Novákové zůstává prioritou číslo jedna. „Prostředky mít jistě budeme, jen pro srovnání, na investice hodláme do roku 2015 vynaložit 300 miliard korun,“ argumentuje Nováková. Náklady na stavbu dalších dvou bloků Temelína by se podle dostupných zdrojů mohly pohybovat řádově na podobné úrovni.
ČEZ se společností McKinsey spolupracuje od roku 2004 „na různých strategických projektech a úvahách“. McKinsey poskytuje poradenství firmám i vládám, energetika je jednou z oblastí, na které se zaměřuje.

Kritici jaderné energetiky uvádějí, že dostavba Temelína nebude možná bez státních garancí, stejně jako tomu bylo v případě prvních dvou bloků. Podobné názory z Česka citoval i Financial Times. „Bez státních garancí je projekt mrtvý,“ řekl Jan Ondřich z lobbistické a poradenské firmy Candole Partners.
ČEZ na druhé straně uvádí, že automatická paralela s výstavbou prvních bloků není na místě.

„Výstavba prvních dvou bloků přišla na 98,6 miliardy korun, ale jen v minulých pěti letech jsme investovali celkem 294 miliard a nikde se neobjevila ani zmínka o tom, že by tyto projekty byly bez státních garancí mrtvé,“ uvedla mluvčí ČEZ Nováková. Upozorňuje, že v případě prvních dvou bloků nebyla státní garance nijak využita a ČEZ nebyl tím, kdo ji požadoval. Garance směřovala pouze na část projektu – půjčku Eximbank na dodávky od americké společnosti Westinghouse, která měla na starosti budování řídicího systému.

Zatímco ČEZ oficiálně popírá, že by mohl mít jakékoliv problémy s financováním Temelína, generální ředitel firmy Martin Roman již uvedl, že Česko bude pod velkým tlakem Německa, aby se jaderné energetiky vzdalo.

Autor: Jan Žižka
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!