Mexický ropný průmysl by se mohl po 75 letech otevřít cizincům | E15.cz

Mexický ropný průmysl by se mohl po 75 letech otevřít cizincům

ropa, Irák
ropa, Irák
• 
ZDROJ: profimedia.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mexiko nutně potřebuje rozhýbat stagnující ropný průmysl. Nedávno zvolený prezident Enrique Peňa Nieto chystá kvůli tomu revoluční změnu. Do tradičně státního monopolu chce pustit zahraniční firmy. Něco podobného zkusil i Nietův předchůce Calderón v roce 2008. Vyvolal tím jen ostré protesty veřejnosti.

Podle Nietova návrhu reformy by státní ropný monopol Pemex měl i nadále hlavní slovo. Soukromé firmy včetně zahraničních by ale mohly s Pemexem uzavírat kontrakty v oblasti geologického průzkumu a těžby. Vláda si od toho slibuje příliv investic, které Mexiku zoufale chybí. Pokud by Nietovi jeho záměr vyšel, mexický ropný průmysl by se světu otevřel poprvé od roku 1938.

U veřejnosti neuspěje, v Kongresu zřejmě ano

Státní monopol na těžbu ropy si ale Mexičané nechtějí nechat vzít. Podle loňského průzkumu veřejného mínění sice tři čtvrtiny obyvatel vítají zahraniční investice, proti vstupu zahraničních firem do ropného sektoru se však vyslovilo 65 procent dotázaných. To se ostatně potvrdilo před pěti lety, kdy se o změnu poměru v ropném sektoru pokusil Nietův předchůdce Calderón. Do ulic vyšly tisíce lidí.

Přestože nemá podporu veřejnosti, zásadní reformu Nieto zřejmě protlačí. Prezidentova Institucionální revoluční strana má totiž spolu s konzervativní Stranou národní akce v Kongresu více než dvě třetiny hlasů. Ty budou Nietovi stačit k nutné změně mexické ústavy, kde je vysloveně uvedeno monopolní postavení Pemexu v oblasti těžby ropy. Po odsouhlasení Kongresem bude muset návrh schválit zákonodárné sbory nejméně 17 ze 31 mexických států.

Mexický ropný průmysl znárodnil v roce 1938 prezident Lázaro Cárdenas, když ze země vyhnal 17 zahraničních ropných společností. Prý plenily národní bohatství Mexika. Jde o jednu z mála historických událostí, na kterou jsou Mexičané skutečně hrdí, píše agentura AP. Ropný průmysl je prý chloubou mexické ekonomiky, přestože Pemex je považován za neefektivní, zastaralou a zkorumpovanou firmu.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.