Miliarda do ocelárny, ArcelorMittal Ostrava chystá modernizaci | E15.cz

Miliarda do ocelárny, ArcelorMittal Ostrava chystá modernizaci

Miliarda do ocelárny, ArcelorMittal Ostrava chystá modernizaci
Společnost ArcelorMittal Ostrava plánuje další investice
• 
ZDROJ: E15 Petr Horký

ČTK
čap

Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava chce za téměř miliardu korun zmodernizovat část své ocelárny. Cílem je zvýšení kvality oceli a produkce nových výrobků, které se používají na výrobu trubek pro těžbu ropy a zemního plynu.

Podle generálního ředitele ArcelorMittal Ostrava Tapase Rajderkara huť bude moci navýšit export svých výrobků mimo Evropu. Aktuálně podnik exportuje asi polovinu své produkce. Modernizaci firma dokončí letos v listopadu.

Podle Rajderkara nové a kvalitnější výrobky obohatí portfolio společnosti a zvýší její konkurenceschopnost. „Investice zároveň pozitivně ovlivní náš export,“ uvedl Rajderkar.

Ocelárna je přes 60 let základním stavebním kamenem ostravské huti. Tekutá ocel se zde vyrábí ve čtyřech tandemových pecích a dále zpracovává v pánvových pecích. Poté se odlévá do plynule litých polotovarů. První z instalovaných zařízení pro plynulé lití, které zahájilo výrobu v roce 1993, bude nyní zmodernizováno.

Historie ArcelorMittal Ostrava:
Předchůdcem dnešní ostravské firmy byl národní podnik Nová huť Klementa Gottwalda, který vznikl 31. prosince 1951. V roce 1989 se jeho název změnil na Nová huť státní podnik, v roce 1992 se firma transformovala na akciovou společnost. Při privatizaci byly z některých závodů a provozů Nové huti vytvořeny samostatné podniky, například Jäkl Karviná, Nová huť Zábřeh či Vysoké pece Ostrava.
Státní podíl v Nové huti získala v lednu 2003 společnost LNM Holdings. V dubnu 2003 se Nová huť přejmenovala na Ispat Nová Huť, v roce 2004 pak byly sloučeny firmy LNM Holdings a Ispat do společnosti Mittal Steel. Ispat Nová huť proto v únoru 2005 změnila název na Mittal Steel Ostrava. Od srpna 2007 firma nese název ArcelorMittal Ostrava a patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal, kterou ovládá Ind Lakšmí Mittal.

Zdroj ČTK

Díky tomu bude huť schopna odlévat kruhové polotovary pro výrobu bezešvých trubek o průměru až 400 milimetrů namísto současného maximálního průměru 210 milimetrů. Nové rozměry kruhových sochorů jsou určeny pro výrobu vysoce jakostních výrobků, především bezešvých trubek vyráběných novými technologiemi válcování. Výroba čtvercových sochorů pro vlastní válcovací tratě zůstane zachována.

Bez zátěže

Firma uvedla, že nová technologie nezvýší ekologickou zátěž. ArcelorMittal Ostrava patří k největším znečišťovatelům v Moravskoslezském kraji. Součástí nové výrobní technologie bude i vakuovací zařízení. Vakuováním se v oceli sníží obsah nežádoucích plynů a přísad, takže zmodernizované zařízení bude vyrábět ocel s lepšími jakostními parametry, než tomu bylo doposud.

Stavebnictví je problém.
Poptávku po hutních
výrobcích táhnou zejména
strojírenské firmy
napojené na automobilový
průmysl. Naopak odbyt
sráží pokračující krize
ve stavebnictvíStavebnictví je problém. Poptávku po hutních výrobcích táhnou zejména strojírenské firmy napojené na automobilový průmysl. Naopak odbyt sráží pokračující krize ve stavebnictvíAutor: E15 Anna Vacková
Poptávku po hutních výrobcích táhnou zejména strojírenské firmy (Zdroj: E15)

„Ocel bude například splňovat náročné požadavky na velmi nízký obsah vodíku a síry, což je důležité pro trubky používané v prostředích s vysokou kyselostí a vysokým tlakem, například při těžbě ropy a dopravě kyselých médií,“ uvedl Rajderkar.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do 60 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. V roce 2011 firma vykázala čistý zisk 735 milionů korun při výnosech 38,85 miliardy korun. V roce 2010 byla po předchozí více než miliardové ztrátě rovněž zisková (758 milionů korun).

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!