Ministr podpoří spalovny. Urychluje čerpání evropských miliard | E15.cz

Ministr podpoří spalovny. Urychluje čerpání evropských miliard

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo životního prostředí chce za 1,5 miliardy korun podpořit projekty na recyklaci komunálního odpadu a kvalitnějšího nakládání s odpady. Příjem žádostí začíná tento měsíc. Úřad se tak snaží čerpat poslední peníze z Operačního programu Životní prostředí, který má dlouhodobě problémy. Rezortu ministra Richarda Brabce hrozí, že z fondů nevyčerpá až 13 miliard korun.

„Škrtáme projekty, které nemají šanci na úspěch, teď děláme inventuru. Peníze, které se vyvážou, budou přesouvané do nových výzev,“ řekl náměstek ministra Jan Kříž. Kříž. Finance však nepůjdou na úkor spaloven. Ministerstvo by podle Kříže totiž chtělo z evropských peněz přispět alespoň na stavbu spalovny Chotíkov u Plzně za téměř tři miliardy korun.

Nové vedení ministerstva chce změnit odpadovou politiku, energetické zpracování odpadů ve spalovnách v novém programu nicméně nechává. „Stále máme disponibilní prostředky na to, abychom to vyhlásili. Ještě věříme, že by třeba Chotíkov uspěl. Není to tak, že bychom za Chotíkov dali recyklaci,“ uvedl s tím, že z fondů by na něj mohlo jít zhruba půl miliardy korun. Úřad chce proto pro Evropskou komisi znovu připravit odůvodnění a dát projektu šanci. Současný evropský trend však prosazuje recyklaci, nikoliv spalovny, komise navíc po ČR požaduje novou odpadovou legislativu.

Rozhodne nový plán

S podporou zařízení pro energetické využití odpadů, jejich výstavbou a modernizací počítá i návrh nového operačního programu na dalších šest let. Jestli se však dostanou i do finální verze, rozhodne až nový Plán odpadového hospodářství ČR a nový zákon o odpadech. Na kompletní novou legislativu se čeká už od roku 2007. Současné vedení ministerstva slibuje, že ji letos dokončí.

Dosud nezveřejněná ministerská studie z konce roku 2012, kterou ČTK v pátek poskytlo Hnutí Duha, uvádí, že namísto zvyšování recyklace komunálních odpadů se peníze z evropských fondů z 80 procent použily na projekty, které neodpovídaly cílům odpadového plánu. Místo recyklačních projektů se podpořila zařízení na úpravu stavebních a kovových odpadů.

Dokument vznikl po kritice Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 2011, který ministerstvu vyčítal, že evropské peníze směřovalo do projektů, které nepomohly snížit skládkování. „Evropské peníze na šetrné odpadové projekty byly skandálně vytunelovány. Není divu, že EK za této situace odmítá financovat další nedůležité projekty, jakými jsou i spalovny odpadků,“ reagoval odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Ministerský dokument připouští, že nedocházelo k plnění cílů odpadového plánu. Ekologové upozornili, že operační program měl k dispozici 612 milionů eur, které se měly využít ke zvýšení recyklace komunálních odpadů. To se ale nestalo.

Čtětě také:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah