Mládek: Buď majitel OKD sníží cenu, nebo bude insolvence | E15.cz

Mládek: Buď majitel OKD sníží cenu, nebo bude insolvence

Mládek: Buď majitel OKD sníží cenu, nebo bude insolvence
Jan Mládek
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů firmy vůči státu, nebo insolvence. Prohlásil to ministr průmyslu Jan Mládek. Již dříve uvedl, že skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitelky OKD, požadovala od státu jen za samotné akcie firmy 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun). Mládek přitom očekával, že je nabídnou za korunu.

Vedení OKD bude o insolvenci jednat v úterý. Mládek dnes také uvedl, že o žádném potenciálním jednání státu s majiteli firmy nyní neví. AHG dříve oznámila, že její nabídka počítá s tím, že držitelé dluhopisů také odepíšou dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy korun).

„Stále nemáme žádnou oficiální nabídku ze strany státu na odkup (OKD) a jejích pohledávek. Žádáme proto vládu, potažmo pana ministra Mládka, aby tak učinila a řekla za kolik,“ sdělil mluvčí AHG Roman Pařík. V zaslaném tiskovém prohlášení dále uvedl, že pokud jsou aktuální Mládkova slova výzvou k jednání, musí vláda říct, kde a kdy by se mělo uskutečnit. „Jsme připraveni jednat,“ dodal Pařík.

Vláda o ceně zatím nejednala

Mládek přesnou cenu za pohledávky uvést nechtěl, uvedl pouze že by to mělo být výrazně méně, než chtěla AHG za akcie. „Museli bychom dosáhnout konsenzu s panem ministrem financí Babišem (ANO),“ podotkl.

„Vláda dnes zatím zásadním způsobem o OKD nejednala. Pouze na okraj byla diskuse v rámci bodu, který předkládal ministr (spravedlnosti Robert) Pelikán ohledně novelizace insolvenčního zákona,“ uvedl Mládek.

V návrhu, který má ČTK k dispozici, ministerstvo spravedlnosti píše, že novelu vyhotovilo „v reakci na naléhavý veřejný zájem, s cílem předejít negativním dopadům spojeným s úpadkem právnických osob, které jsou oprávněny vykonávat hornickou činnost“. Změny by se měly týkat hornických firem, které ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu.

Dušan Šrámek: Lex OKD je nebezpečná hloupost

Server Echo24.cz dříve napsal, že návrh fakticky znamená, že by kontrolu nad OKD převzal současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), Pelikánův stranický šéf.

„Vláda se zatím neshodla na finálním stanovisku k zákonu, a byl proto odložen na 11. května, na příští zasedání vlády,“ uvedl dnes Mládek. V oficiálním programu vlády dnes zmiňovaný bod chybí. Mládek upozornil, že i kdyby novela insolvenčního zákona vešla v platnost, což sám nepředpokládá, stalo by se tak na podzim nebo od Nového roku. „Může se proto stát, že v mezidobí již bude běžet insolvence OKD podle stávajícího zákona,“ dodal Mládek.

Podle něj i v případě insolvenční situace mají současní vlastníci za povinnost zajistit bezpečnost lidí i území a také zajistit, aby doly nebyly zatopeny, aby neunikal metan. Tyto povinnosti případně přejdou na správce konkurzní podstaty. „Pokud by tak manažeři a zaměstnavatelé nečinili, stát použije mimořádná opatření a zajistí to státní organizace, to jest Státní báňská správa a státní podnik Diamo,“ dodal ministr.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!