Tesla - Muskova obří baterie vydělala milion za několik dní | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Muskova obří baterie vydělala milion dolarů za několik dní

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Projekt gigantické baterie Tesla Elona Muska ukázal, že kromě své šetrnosti k životnímu prostředí, může nabídnout také vysokou ziskovost.

Bateriový systém Elona Muska s kapacitou 100 megawattů funguje v Jižní Austrálii od začátku prosince. Větší část kapacity má rezervovanou pro časté výpadky jihoaustralská vláda. Nejsušší australský stát tak chce vyřešit dlouhodobé problémy s produkcí a distribucí elektřiny.

Jeden elektrický výpadek již baterie Tesla vyřešila. Když došlo k přerušení výroby místní spalovací elektrárny, dokázal se systém v několika milisekundách připojit do sítě a výpadek tradičního zdroje energie nahradit.

Kapacita 30 megawattů je kontrolována společností Neonen, která v sousedství baterie provozuje komplex větrných elektráren. Tato část energie je určena k prodeji, což za několik dní vyneslo společnosti Neoen skoro milion dolarů. Informoval o tom web Sciensalert.com.

Teslu čeká klíčový rok, Musk si vytyčil řadu smělých plánů

Zdá se ale, že zmíněná baterie nebude v Austrálii poslední. Ve státě Victoria vzniká další projekt Tesly, tentokrát však pouze s pětinovou kapacitou.

Největší lithium-iontovou baterii se Musk zavázal postavit za sto dní, v případě nedodržení termínu by byla zadarmo.

Elon Musk je majitelem společností Tesla, která vyrábí hlavně elektrické automobily a soukromé vesmírné společnosti  SpaceX. V poslední době na sebe upozornil i svou "nudnou" společností The Boring Company, která prodávala plamenomety. Za několik dní prodala celý svůj arzenál.

Konkurence pro SpaceX? Do vesmíru se vydala další soukromá raketa

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!