Muskova Tesla prohloubila ztrátu, prodeje však byly rekordní | E15.cz

Muskova Tesla prohloubila ztrátu, prodeje však byly rekordní

Tesla
Tesla
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký výrobce elektrických aut Tesla Motors v prvním čtvrtletí navzdory rekordnímu prodeji prohloubil ztrátu. Důvodem byly investice do nových produktů a kapacity výroby a růst dolaru. Ztráta za tři měsíce do konce března stoupla na 154 milionů dolarů (3,7 miliardy korun) z téměř 50 milionů ve stejném období loni.

Tesla dodala, že čísla nejsou zcela přesná kvůli pravidlům o účtování příjmů z pronájmu. Po úpravě o tyto položky by ztráta byla nižší, činila by 45 milionů USD, tedy 36 centů na akcii. Analytici dotazovaní agenturou FactSet čekali očištěnou ztrátu 5 centů na akcii. Příjmy stouply o 51 procent na 939,9 milionu USD.

Tesla ve čtvrtletí dodala na trhy rekordních 10 045 vozů, o 55 procent více než před rokem. Objednávky na její vůz Model S rostly v Severní Americe a Evropě. Čína však nadále zaostává za očekáváními.

Tesla předpokládá, že letos prodá 55 tisíc svých vozů Model S a Model X. Sportovně-užitkový Model X má přijít na trh do konce třetího čtvrtletí a zájemci by měli mít možnost začít si ho objednávat na internetu od července. Tesla kvůli spuštění výroby nového vozu v prvním čtvrtletí výrazně investovala do rozšíření karosárny a lakovny.

Generální ředitel Elon Musk dodal, že doufá, že firma příští rok v březnu představí prototyp svého nového vozu Model 3. Ten by měl stát zhruba polovinu toho, co současný Model S, jehož startovací cena je 70 tisíc USD, a do prodeje by se měl dostat koncem roku 2017, napsala agentura AP.

Od roku 2003 stále v červených číslech
Za celý rok 2014 Tesla ztratila 294 milionů dolarů. Firma, která existuje od roku 2003, dosud celoroční zisk nevytvořila. Musk v lednu 2015 řekl, že Tesla zřejmě nevykáže čistý zisk dříve než v roce 2020, kdy by podle něj měla prodávat půl milionu vozů ročně, tedy desetinásobek plánovaného letošního prodeje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah