Na radary obrana vypíše soutěž, pardubickou Retii přímo neosloví | E15.cz

Na radary obrana vypíše soutěž, pardubickou Retii přímo neosloví

Na radary obrana vypíše soutěž, pardubickou Retii přímo neosloví
Ilustrační foto radaru
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavel Otto

Přímé oslovení česko-slovenského konsorcia spadlo pod stůl, ministerstvo obrany vyhlásí na nákup vojenských 3D radarů otevřené výběrové řízení. Firmám v čele s pardubickou Retií nepomohlo ani to, že se na společném mezinárodním projektu dohodly ještě s Maďarskem a výhledově i s Polskem.

„Bylo rozhodnuto o vyhlášení otevřené soutěže, v jejímž rámci se uskuteční užší řízení, kde jednotlivý uchazeči předloží doklady o potřebné kvalifikaci,“ uvedl důvěryhodný zdroj blízký ministerstvu. To už dříve oznámilo, že o dalším postupu rozhodne do konce září.

Do tendru se tak podle všeho přihlásí i americký Lockheed Martin a britská BAE Systems, jejíž zástupci se o zakázku intenzivně zajímají.

Česká armáda už dříve avizovala zájem o pět radarů, slovenská o čtyři a maďarská o dva. Cena jednoho zařízení, které chtěli výrobci z těchto tří zemí umístit na podvozky Tatra, neměla překročit 325 milionů korun.

Ruské radary dosluhují

Vojáci na nákup radiolokátorů tlačí, protože ruské radary P-37 jsou už deset let za hranicí životnosti. „Proto nemohou fungovat ve čtyřiadvacetihodinovém provozu. I mechanicky jsou na tom tak špatně, že čekáme, kdy se něco zlomí,“ uvedl na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně zástupce rezortu obrany.

Tuzemské firmy vývoje nové antény, která je srdcem radiolokátoru, už investovaly 180 milionů korun. Dalších 160 milionů přidalo ministerstvo průmyslu obchodu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!