Naplňte plynové zásobníky, vyzývá Oettinger EU a Ukrajinu | E15.cz

Naplňte plynové zásobníky, vyzývá Oettinger EU a Ukrajinu

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger
Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger
• 
ZDROJ: CC BY 3.0, DerFalkVonFreyburg Wikimedia-Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se chtějí Evropská unie a Ukrajina během nadcházející zimy vyhnout energetickému kolapsu, musí nyní zcela naplnit zásobníky zemního plynu. Na ekonomické konferenci uspořádané německou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) to prohlásil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

„Jestliže ukrajinské zásobníky plynu nebudou v nadcházejících třech měsících plné, pak bude i Německu při delší zimě chybět plyn,“ prohlásil eurokomisař. Dodal, že z tohoto důvodu je nutné příští týdny využít k tomu, aby zásobníky na Ukrajině i v zemích EU byly zcela naplněné.

Ve středu ve Varšavě začala další trojstranná jednání o ceně plynu a podmínkách vyrovnání ukrajinského dluhu vůči Rusku. Schůzka ministrů energetiky Ruska a Ukrajiny s Oettingerem byla ale neúspěšná, stejně jako předchozí rozhovory, které skončily bez výsledku šestým kolem 16. června v Kyjevě.

Ukrajinská agentura Ukrinform napsala, že úřadující premiér Arsenij Jaceňuk dnes důrazně vyzval parlament, aby schválil zákonná opatření, která by umožňovala vyhlásit stav nouze v energetickém sektoru. Vláda by v takovém případě mohla nařizovat státním i soukromým plynárenským podnikům, komu a za jaké ceny mají dodávat plyn.

„Obracím se především na koalici, která musí podporovat ukrajinskou vládu, protože vláda je vytvořena na koaličním principu. Jestli nebudete podporovat vládní návrhy zákonů, budete v zimě sedět bez plynu… Chápete to?!“ vyzval poslance.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.