Nečekaný soupeř ČEZ a EPH: doly v Německu chce i Greenpeace | E15.cz

Nečekaný soupeř ČEZ a EPH: doly v Německu chce i Greenpeace

Povrchový důl - ilustrační foto
Povrchový důl - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Anna Uciechowska, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace se nečekaně přihlásila do výběrového řízení na koupi hnědouhelných povrchových dolů ve východním Německu, které prodává švédská státní společnost Vattenfall. Ekologové tím chtějí zabránit další těžbě. Zájem o doly již dříve avizovaly české firmy ČEZ a EPH.

„Se společností Vattenfall budeme o koupi vážně jednat,“ citovala programovou ředitelku švédské kanceláře Greenpeace Anniku Jacobsonovou agentura DPA.

Koncern Vattenfall patří plně švédskému státu a už delší dobu chce opustit těžbu hnědého uhlí v historické oblasti Lužice. Vattenfall nyní ve spolkových zemích Sasko a Braniborsko provozuje pět uhelných dolů a tři elektrárny. Dohromady tak dává práci osmi tisícům lidí a obstarává deset procent výroby elektřiny v Německu.

„Švédská vláda si nemůže dovolit prodat důl firmě, která bude pokračovat v pálení tak obrovského množství uhlí. To si Švédsko nemůže před blížící se světovou konferencí o klimatu v Paříži dovolit. Vattenfall a švédská vláda musejí přijmout zodpovědnost i za emise, které se vypouštějí mimo hranice vlastního státu. Jestliže tak neučiní, je řada na nás. Uhlí musí zůstat pod zemí,“ citovala Jacobsonovou v dnešní tiskové zprávě česká pobočka Greenpeace.

Finanční možnosti

Zájem Greenpeace by ale podle DPA mohl ztroskotat na finančních možnostech organizace. „Nebereme to vážně,“ řekl DPA šéf uhelné divize Vattenfallu Rüdiger Siebers. Výroba elektrické energie z hnědého uhlí je považována za dosluhující technologii. Na druhou stranu ale bude pravděpodobně ještě po desetiletí nutná k zajištění energetické bezpečnosti.

Podle české pobočky Greenpeace by případný prodej dolů společnostem ČEZ nebo EPH pravděpodobně znamenal rozšíření dvou stávajících (Welzow-Süd a Nochten) a zprovoznění tří nových povrchových dolů, což by znamenalo zánik osmi obcí.

„Dosavadní postup švédské vlády je groteskně pokrytecký. Tvrdí, že chce snižovat emise skleníkových plynů - ale místo toho, aby doly a elektrárny zavřela, je připravena je prodat tomu, kdo zaplatí víc,“ kritizoval prodej vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah