Německo se stane lídrem ve výkonu větrných elektráren na moři | E15.cz

Německo se stane lídrem ve výkonu větrných elektráren na moři

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo má nakročeno stát se světovým lídrem ve výkonu větrných elektráren na moři instalovaných v roce 2015. Letos chystá zapojení nových zařízení o výkonu 2071 megawattů. Ve své studii to uvádí společnost GlobalData. Německo tak suverénně přeskočí Velkou Británii, která dlouho neměla ve větrné energetice na moři konkurenci.

Letošní plánované navýšení o 2017 megawattů je čtyřnásobkem oproti roku 2014, kdy Německo zvýšilo výkon o 529 megawattů, uvádí GlobalData.

Británie podle odhadů letos vybuduje nových pobřežních větrných elektráren o výkonu 813 megawattů a nakonec tak obsadí třetí místo. Druhá příčka by totiž měla patřit Číně s 817 megawatty.

Za celý letošník rok by měly být postaveny pobřežní větrné elektrárny o výkonu 3903 megawattů. Jde o více než dvojnásobek oproti loňskému roku - tehdy bylo postaveno zařízení o výkonu 1681 megawattů.

Kumulativní globální výkon větrných elektráren by měl v roce 2015 vzrůst o 14 procent na 425 gigawattů, odhaduje GlobalData. Do roku 2030 to má být dokonce 2000 gigawattů. Do budoucna by tak vítr měl dodávat světu až pětinu elektřiny.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah