Německý prezident podepsal zákon o vypnutí jaderných elektráren

Tato země je zemí
nás všech bez ohledu
na původ, ať jsme
z východu či ze západu,
ze severu či z jihu,
řekl v projevu k výročí
znovusjednocení Německa
spolkový prezident
Christian Wulff.

Tato země je zemí nás všech bez ohledu na původ, ať jsme z východu či ze západu, ze severu či z jihu, řekl v projevu k výročí znovusjednocení Německa spolkový prezident Christian Wulff. Zdroj: profimedia.cz

Prezident Německa Christian Wulff podepsal zákon, který umožňuje úplný odklon země od jaderné energetiky do roku 2022. Oznámil to dnes podle agentury DPA úřad spolkového prezidenta, podle něhož může tato norma vstoupit v platnost v nejbližších dnech.

Německý parlament novelu atomového zákona schválil už na přelomu června a července. Wulff poté oznámil, že chce nejprve pečlivě prověřit jeho ústavnost, než pod něj připojí svůj podpis. Kritizoval přitom vládu kancléřky Angely Merkelové za přílišnou rychlost, s jakou komplikované téma ukončení využívání jádra prosadila.

Německá vláda křesťanských demokratů (CDU/CSU) a liberálů (FDP) rozhodla o odchodu od jaderné energetiky po březnové havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima, kterou způsobilo ničivé zemětřesení a následná přílivová vlna cunami.

Podle zákona, který na konci června schválil Spolkový sněm a 8. července Spolková rada, zůstane natrvalo odstaveno sedm nejstarších jaderných elektráren spolu s poruchovým blokem v Krümmelu, které kabinet Angely Merkelové nechal dočasně vyřadit z provozu už po nehodě ve Fukušimě. Zbývajících devět reaktorů bude postupně utlumováno mezi lety 2015 a 2022. Místo nich chce v budoucnu ve větší míře využívat energii z obnovitelných zdrojů a paroplynových elektráren.

Současná berlínská koalice se tak v zásadě vrátila k harmonogramu, který v roce 2000 schválila tehdejší vláda sociálních demokratů (SPD) a Zelených v čele s kancléřem Gerhardem Schröderem (SPD). Obě nyní opoziční strany také při hlasování v parlamentu odklon od jádra podpořily. Ještě loni kancléřčina vláda prosadila prodloužení provozu všech 17 jaderných elektráren v Německu v průměru o 12 let. To Wulff tehdy podepsal bez delšího váhání.