Nissan a Mitsubishi se brání užší spolupráci s Renaultem

Renault

Renault Zdroj: profimedia.cz

Japonští členové Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi se postavili proti snahám o integraci do jednoho holdingu s francouzským partnerem. Aliance, která s Volkswagenem bojuje o post největšího výrobce osobních aut na světě, se rozhoduje, kam bude po skandálu Carlose Ghosna směřovat. Japonské značky Mitsubishi a Nissan ale mají jasno: nesouhlasí s další centralizací a chtějí nadále zůstat samostatnými automobilkami.

Šéfové obou společností se shodli, že budou oponovat návrhům na zařazení do jednoho společného holdingu s větším Renaultem. Obě japonské automobilky kladou důraz na nezávislost a autonomii v rozhodování, které by v případě těsnějšího svazku mohly být ohroženy. 

„Nepovažuji to ani za jednu z možných variant,“ uvedl generální ředitel Mitsubishi Osamu Masuko s tím, že by bylo obtížné udržet v takové struktuře rovnocenné vedení. Podle japonského listu Nikkei hlubší integraci aliance prosazuje největší akcionář Renaultu – francouzská vláda. Integrace značek chtěl podle svých slov docílit také bývalý šéf aliance Carlos Ghosn, který je v současnosti stále uvězněný v Japonsku za údajné finanční delikty. Minulý týden se navíc nechal slyšet, že důraz na těsnější spojenectví je pravým důvodem jeho odstranění z čela automobilového seskupení a i následného obvinění. 

Automobilky kromě majetkového provázání spojovala do značné míry právě také osobnost Carlose Ghosna. Po jeho odchodu se ale vše může změnit. „Nesmíme spoléhat na jednu osobu. Musíme mít dobrou organizaci,“ dodal šéf Mitsubishi.