Norsko loni zůstalo největším dodavatelem plynu do západní Evropy | E15.cz

Norsko loni zůstalo největším dodavatelem plynu do západní Evropy

Plynovod Nord Stream
Plynovod Nord Stream
• 
ZDROJ: nord-stream.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Norsko loni zůstalo největším dodavatelem zemního plynu do zemí západní Evropy. Jeho náskok před Ruskem, které je největším dodavatelem plynu do celé Evropské unie, se ale snížil. S odvoláním na předběžné statistické údaje to uvedla agentura Reuters. Podle předběžných dat norského provozovatele plynovodů Gassco se vývoz do Evropy loni zvýšil na rekordních 108,6 miliardy metrů krychlových ze 101,1 miliardy v roce 2014.

Ruský plynárenský gigant Gazprom podle údajů společnosti Thomson Reuters Point Carbon vyvezl do západní Evropy 104 miliard metrů krychlových plynu. Předloni to bylo 95 miliard.

Údaje z Ruska zahrnují Českou Republiku a Slovensko, nezahrnují však další členské státy EU z východní Evropy ani pobaltské země. Pokrývají tak zhruba ty samé země, do kterých vyváží Norsko, uvedla analytička Thomson Reuters Point Carbon Marina Tsyganková. Upozornila, že dodávky z Ruska i Norska se loni zvýšily částečně kvůli omezení těžby na nizozemském poli Groningen. Vývoz z Norska rostl loni také díky vyšší těžbě z největšího norského pole Troll.

Norsko předstihlo Ruskou federaci a stalo se největším dodavatelem zemního plynu do západní Evropy v roce 2014. Rusko je však nadále hlavním dodavatelem plynu do celé EU, kam dodává zhruba třetinu objemu plynu, který se v regionu spotřebuje. Česká republika odebírá plyn z Norska i z Ruska. Předloni mělo Norsko na celkových dodávkách plynu do Česka podíl zhruba 25 procent a bylo druhým největším dodavatelem plynu po Rusku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah