Oceláři ze Slovakia Steel dostávají výpovědi | E15.cz

Oceláři ze Slovakia Steel dostávají výpovědi

Oceláři ze Slovakia Steel dostávají výpovědi
Ocelárna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Jo Guldi via Flickr

Tomáš Lemešani

Miniocelárny Slovakia Steel Mills jsou na pokraji krachu. Poté, co firma přestala v srpnu vyrábět a požádala o soudní ochranu, se měla výroba v říjnu opět rozjet. Nestalo se a zaměstnanci dostávají výpovědi. Situaci komplikuje i to, že Česká exportní banka neprodala pohledávku 4,6 miliardy korun zájemcům o záchranu ocelárny.

Téměř pět set zaměstnanců továrny ve východoslovenském městě Strážske je od srpna na nucené dovolené se 60 procenty platu. Šéfové odborů si stěžují, že s nimi vedení nekomunikuje, a tak nevědí, na čem jsou. Oficiálně se nic neděje. „Společnost Slovakia Steel Mills žádné hromadní propouštění na Úřad práce, sociálních věcí a rodiny Michalovce neohlásila,“ říká pracovník úřadu Peter Mika.

Odborový předák Dušan Varga ale namítá, že se firma zaměstnanců ve skutečnosti zbavuje. „Podle mne to je hromadné propouštění, i když chlapi podepisují dohody,“ říká Varga. Společnost nabízí desítkám zaměstnanců dohody o ukončení pracovního poměru. Když je nepodepíšou, prý je čeká „hodinová“ výpověď.

Slovakia Steel Mills přestala zvládat své dluhy v létě. Naděje na oživení podniku, který ovládá skupina J&T, přinesly pokusy hlavního věřitele – České exportní banky – prodat pohledávku zájemcům, kteří by převzali vedení podniku. To se však ani na třetí pokus nepovedlo.

Půjčka ve výši 4,6 miliardy korun

Česká státní banka půjčila v roce 2007 ocelárnám 4,6 miliardy korun na vybudování závodu výměnou za to, že technologie dodají čeští exportéři. Ocelárny začaly vyrábět v roce 2011, v následujících dvou letech ale každý rok vykázaly ztrátu zhruba miliardu korun. Česká exportní banka odmítla s poukazem na bankovní tajemství neúspěch dražby pohledávky komentovat. Nabídky však byly zřejmě příliš nízké.

O pohledávku se ucházejí akcionáři J&T, Arca Capital, a ukrajinská KVV Group. Ukrajinci si stěžují, že neuspěli, i když nabídli o 25 milionů eur více než druhá Arca Capital.

Osud Slovakia Steel Mills a stovek zaměstnanců chudého regionu teď závisí na tom, jestli Česká exportní banka uspořádá další dražbu, nebo bude požadovat rozprodej majetku oceláren.

Ocelárna ve Strážskem najede na ostrý provoz

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud