Ocelárna Evraz znovu stojí, přes dvě stovky lidí nepracují | E15.cz

Ocelárna Evraz znovu stojí, přes dvě stovky lidí nepracují

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Necelý měsíc před Vánoci nemá přes 200 zaměstnanců ostravské společnosti Evraz Vítkovice Steel práci. Zdejší ocelárna ode dneška stojí. Až do 2. ledna 2014 je navíc v plánu celozávodní dovolená. O rozběhu ocelárny v příštím roce zatím nepadlo definitivní slovo.

Zaměstnanci, kterých se dopředu avizované úsporné opatření týká, budou čerpat dovolenou nebo zůstanou doma s šedesáti procenty průměrného platu.

Je to už poněkolikáté, co firma tímto způsobem řeší problémy s odbytem, a nervozita mezi zaměstnanci je velká. Vedení firmy sice vyloučilo propouštění, ale jestli ocelárnu spustí 2. ledna, nebo jindy, není jasné.

„Všechny provozy společnosti budou v termínu od 21. prosince 2013 do 2. ledna 2014 čerpat plánovanou dovolenou. V této chvíli plánujeme, že se po dovolené opět rozjedou. O rozběhu ocelárny se jedná,“ potvrdil už dříve mluvčí podniku Jaromír Krišica.

Aktuální odstávka je nicméně menšího rozsahu, než jak byla původně plánovaná. Ještě před necelými dvěma týdny to vypadalo, že doma na nucené dovolené zůstanou i pracovníci válcovny 3,5 Kvarto. Původní plán odstávky válcovny se nakonec nenaplnil.

Odboráři se obávají, aby se ostravský podnik nedostal do stejné situace jako další firma patřící do skupiny Evraz, italská válcovna Palini e Bertoli. Ta podle předsedy odborů Evraz Vítkovice Steel Zdeňka Kološe měla původně stát tři měsíce, už stojí více než čtyři a není jasné, kdy se znovu rozjede.

Vítkovičtí tak s nadějí čekají na prodej firmy a nového majitele. „Je to takové období nejistoty, kdy starý management už asi nemá snahu něco získat. Doufáme, že nový majitel bude mít nachystané nějaké zakázky,“ řekl Kološ.

Firma v problémech

Evrazu se dlouhodobě nedaří. V první půlce tohoto roku prohloubil čistou ztrátu o celých 165 procent v přepočtu na 2,4 miliardy korun. Prudké zhoršení hospodaření podle firmy způsobila klesající celosvětová poptávka po oceli.

V srpnu ocelárna oznámila, že chce ztrátovou českou divizi prodat už do konce tohoto roku. Mluvčí vítkovické ocelárny současně prohlašoval, že zájemců o koupi firmy je hned několik, a to jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Kromě české pobočky plánuje Evraz prodat také svůj majetek v Jihoafrické republice.

Evraz Vítkovice Steel
Vítkovický závod koupil Evraz v roce 2005 za 285 milionů dolarů. Tehdy svojí nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. Evraz Vítkovice Steel je zároveň třetí největší hutní společností v Česku.
Firma Evraz (podíl vlastní i ruský miliardář Roman Abramovič) sídlí v Londýně, kde se obchoduje i s akciemi firmy. Společnost působí hlavně v Rusku a na Ukrajině, v České republice, Itálii, Spojených státech, Kanadě a Jihoafrické republice. Celkem zaměstnává zhruba 110 tisíc lidí.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah