Omezení dovozu čínských solárů do EU zřejmě po pěti letech skončí | E15.cz

Omezení dovozu čínských solárů do EU zřejmě po pěti letech skončí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská unie zřejmě v září ukončí kontrolu nad dovozem solárních panelů a článků z Číny. Odmítne tak požadavek evropských výrobců, kteří tvrdí, že EU tímto krokem otevře dveře záplavě produktů prodávaných pod cenou. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. EU poprvé zavedla antidumpingová a antisubvenční opatření na čínské solární panely a fotovoltaické články v roce 2013 a prodloužila je o 18 měsíců v březnu 2017, kdy naznačila, že by je mohla ukončit.

Evropská komise, která koordinuje obchodní politiku EU, podle zdrojů navrhla zamítnout žádost o přezkum po vypršení platnosti současných opatření a její rozhodnutí podporuje většina z 28 členských zemí EU.

Podle současných pravidel mohou čínští výrobci prodávat solární panely a články v Evropě bez cel, pokud je prodávají nejméně za stanovenou minimální cenu. Tak se však postupně snižuje. Pokud prodávají za menší než stanovenou cenu, jsou na dovoz těchto produktů uvalena cla až 64,9 procenta.

EU musela najít rovnováhu mezi zájmy výrobců v EU na jedné straně, kteří se báli o své zisky, a na druhé straně těch, kteří panely dovážejí a instalují a chtějí, aby náklady na výrobu solární energie byly co nejnižší. Rovněž se obávala odpovědi Pekingu vzhledem k tomu, že obě strany byly kvůli této záležitosti v roce 2013 na pokraji obchodní války.

Skupina evropských producentů solárních panelů EU ProSun, která podala stížnost na levný dovoz z Číny v roce 2012, se domnívá, že stále existují dobré důvody k tomu, aby tato opatření byla prodloužena. Peking se rozhodl omezit instalace nových solárních elektráren, což znamená, že čínští výrobci mají nadměrnou kapacitu, která dosahuje až 30 gigawattů. Tu budou muset prodat jinde a mají jen několik málo trhů, kam ji mohou prodat. Ve Spojených státech čelí clům a cla plánuje také Indie, což jsou za Čínou druhý a třetí největší trh se solární energií. Celý evropský trh činí zhruba sedm gigawattů.

SolarPower Europe, která zastupuje skupiny v solárním odvětví, které s cly nesouhlasí, upozorňuje na studie EK a konzultační firmy EY, které naznačují, že pokud budou opatření odstraněna, poptávka může vzrůst až o 30 procent a mohlo by vzniknout až 45.000 pracovních míst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah