OMV loni v Česku více než zdvojnásobila zisk, tržby klesly

OMV

OMV Zdroj: omv

bývalá čerpačka OMV v nových barvách Benziny
Fakeer v OMV
Nabídka paliv německých čerpacích stanic už několik let zahrnuje i palivo E10
4
Fotogalerie

Rakouská společnost OMV, která v České republice provozuje přes 160 čerpacích stanic, loni v tuzemsku více než zdvojnásobila čistý zisk ze 178 na 390 milionů korun. Tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží naopak klesly o 8,4 procenta na 18 miliard korun.

Loni v lednu OMV oznámila, že více než 60 jejích pump v Česku převezme síť Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol. Před transakcí měla OMV v tuzemsku 205 čerpacích stanic. Přejmenování stále pokračuje, hotovo mělo být do konce letošního roku. Ředitel Benziny Marek Zouvala ale už dříve připustil, že převzetí některých pump se může hlavně z legislativních důvodů opozdit.

Marketingový manažer OMV Česká republika Michal Janda dnes řekl, že v letošním roce pokračuje OMV v modernizaci čerpacích stanic, které ji v Česku zbyly. Do konce roku jich plánuje zrekonstruovat 37. "V následujících letech pak projde modernizací zbytek sítě. Důležitými úpravami prošlo i zázemí bistra, které nyní umožňuje nabízet výrazně větší škálu čerstvě připravovaného občerstvení," dodal.

V počtu čerpacích stanic v Česku zaujímá v současnosti OMV páté místo. Nejvíce pump, téměř 400, má Benzina, druhá skupina MOL disponuje 306 stanicemi. Více stanic než OMV má ještě EuroOil státního distributora paliv Čepro (194) a Shell (175).

Podle údajů ministerstva průmyslu bylo ke konci června v tuzemsku motoristům celkem k dispozici 3931 veřejných čerpacích stanic. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Mezinárodní ropná a plynárenská společnost OMV patří mezi největší rakouské průmyslové společnosti obchodované na burze. Ve druhém čtvrtletí letošního roku koncern zdvojnásobil očištěný provozní zisk na 662 milionů eur (17,3 miliardy Kč). Na český trh vstoupila OMV v roce 1991.