OMV se propadla kvůli odpisu severomořského pole do ztráty

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: OMV

Rakouská ropná a plynárenská skupina OMV utrpěla ve druhém čtvrtletí provozní ztrátu 300 milionů eur (8,1 miliardy korun) po zisku 222 milionů eur o rok dříve. Firma kvůli prodeji části podílu v severomořském poli Rosebank musela ze čtvrtletního zisku odepsat 530 milionů eur.

OMV rovněž oznámila, že kvůli nízkým cenám ropy omezí investice a bude výrazněji snižovat náklady. Plán investic na letošní rok firma snižuje o 200 milionů z původních 2,4 miliardy eur, plán roční úspory nákladů se naopak zvyšuje na 150 milionů eur z dosavadních 100 milionů eur.

Rakouský podnik prodal 30 procent podílu v poli Rosebank. OMV v roce 2013 koupila v tomto poli 50 procent v rámci širšího nákupu majetku od norské společnosti Statoil.

Upravený provozní zisk EBIT, který nezapočítává jednorázové položky a změny hodnoty zásob, klesl meziročně o 43 procent na 214 milionů eur. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že zisk dosáhne 190 milionů eur. Tržby OMV se zvýšily o 19 procent na 4,6 miliardy eur.