OPEC těží nejvíc ropy za poslední rok | E15.cz

OPEC těží nejvíc ropy za poslední rok

Ropný terminál Terst
Ropný terminál Terst
• 
ZDROJ: Luděk Šipla

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už třetí měsíc v řadě zhoršila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě na příští rok. Zároveň oznámila, že v září zvýšila dodávky ropy na trh o 132 tisíc barelů na 32,76 milionu barelů denně. To je nejvyšší úroveň od loňského srpna.

Kartel OPEC ve své pravidelné měsíční zprávě předpověděl, že globální poptávka po ropě v příštím roce stoupne o 1,36 milionu barelů denně. V předchozí prognóze počítal s nárůstem o 1,41 milionu barelů denně.

Generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo uvedl, že trh s ropou je nyní dostatečně zásoben a vyjádřil obavy, že příští rok by mohl na trhu vzniknout převis nabídky nad poptávkou. Podle agentury Reuters tak signalizoval, že těžaři ropy nebudou spěchat s rozšířením červnové dohody o zvýšení těžby.

Vývoj cen ropy Brent:

Brent Chart

Ceny ropy letos tlačí vzhůru očekávání, že dodávky suroviny na trh naruší americké sankce vůči Íránu. Minulý týden se cena severomořské ropy Brent vyšplhala až na 86,74 dolaru za barel, a dostala se tak na nejvyšší úroveň od roku 2014.

Ceny suroviny podle Barkinda ovlivňuje řada faktorů, které těžaři nemohou ovlivnit. „Trh zůstává dobře zásoben," prohlásil Barkindo na konferenci Oil & Money v Londýně. O těžební politice na příští rok bude OPEC rozhodovat na prosincovém zasedání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah