Ostravské Hradčany navštívilo půl milionu lidí. Industriální památka konkuruje O2 areně | E15.cz

Ostravské Hradčany navštívilo půl milionu lidí. Industriální památka konkuruje O2 areně

try

Mrtvé průmyslové Dolní Vítkovice loni ožily. A dokonce natolik, že konkurují nejmodernějšímu stánku v zemi, pražské O2 areně. Bezmála 200 let starý ostravský průmyslový areál a sesterský důl v areálu Landek loni navštívilo 533 tisíc lidí. Číslo E15.cz potvrdil autor vize proměny Ostravských Hradčan Jan Světlík, majitel skupiny Vítkovice Machinery Group. Současně vysvětlil financování a upřesnil další plány.

Pro srovnání pražskou O2 arenu v roce 2012 navštívilo rekordních 700 tisíc lidí (pomohlo finále tenisového Davis Cupu a Fed Cupu a koncerty Jennifer Lopez, MUSE, Olympicu či Karla Gotta), a tak více než půl milionu návštěvníků v bývalé industriální zóně je číslem, které předčilo veškerá očekávání.

Po ukončení výroby železa ve Vítkovicích se řešilo, co s bývalým průmyslovým areálem. Nad myšlenkou na zbourání převážil názor revitalizace objektů a zachování jako technické památky.

V červnu 2002 byla nařízením vlády Dolní oblast Vítkovic (DOV), návštěvníky přezdívaná jako Ostravské Hradčany, prohlášena národní kulturní památkou (NKP). V prosinci 2008 se pak jako jedna ze čtyř českých památek dostala na vznikající seznam Evropského kulturního dědictví.

Na obnovu a oživení národní kulturní památky jsme se připravovali deset let, protože už v rámci privatizace Vítkovic v roce 2003 jsme museli mít vizi, co s areálem uděláme,“ řekl E15.cz Světlík.

Dvoumiliardová investice

Celková investice do projektu, včetně ještě nerealizovaných záměrů, se bude podle Světlíka pohybovat v řádech dvou miliard korun. Sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice (DOV) dostalo z prostředků EU a České republiky 1,136 miliardy korun, zbytek jsou navazující výrobní a infrastrukturní investice strojírenských Vítkovic, protože Dolní Vítkovice navazují na živé výrobní zázemí, kde mimo jiné pracuje i supermoderní linka na ocelové láhve.

V současnosti v DOV funguje naučná a vyhlídková trasa na Vysoké peci č. 1., multifunkční aula Gong, která vznikla z bývalého plynojemu, interaktivní muzeum U6 (malý Svět techniky) a areál Landek Park (situovaný pár kilometrů od vysoké pece), kde je možné fárat do dolu a vidět unikát – černé uhlí vystupující nad povrch země. Na vysoké peci jako jediní na světě umožňují prohlídku přímo uvnitř samotného těla pece.

Dotaz E15.cz na konkrétní hospodářské výsledky Světlík zodpověděl takto: „DOV funguje jako sdružení, projekty mu ukládají tak zvanou udržitelnost. To znamená, že co se utrží, jde zpět do provozu, který musí být podle dotačních podmínek dlouhodobý. První účetní období končí pro DOV v lednu 2014, kdy musí doložit, že všechno jede podle plánu a návštěvníků, akcí, školení a výuky je dost na to, aby se oživené industriální památky nezavřely.“

Světový unikát

Mezi aktuální plány patří dobudování Science and Technology Centra (velký Svět techniky), letos by mělo být stavebně dokončeno. Mimo naplnění interaktivními exponáty pro malé i velké bude unikátní i zrcadlovou fasádou, která bude na nové budově odrážet budovy NKP. „Vzhledem k ročním obdobím a průběhu dne půjde o největší neustále se měnící obraz na světě,“ zdůrazňuje Světlík.

Už probíhá rekonstrukce Dolu Hlubina v těsném sousedství vysokých pecí - Sdružení Dolní oblast Vítkovice, ve spolupráci se sdružením Hlásím se k továrně, získalo dotaci 192 milionů korun, za které může bývalý černouhelný důl proměnit v místo pro výchovně - vzdělávací a zčásti také kulturně společenské aktivity neziskového charakteru. První návštěvníky přivítá důl Hlubina v novém kabátě na začátku roku 2015.

Revitalizace dolu promění stávající budovy v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Ty se stanou součástí městské a regionální vzdělávací infrastruktury. Fungovat budou symbolicky jako kdysi v nepřetržitém „třísměnném“ provozu.

Živé město

Podnikatel Světlík pro E15. cz poodhalil i další svůj plán: „Sdružení DOV ve spolupráci s městem a krajem usiluje o další rozvoj. Například o rekonstrukci Trojhalí Karolina a napojení Dolní oblasti Vítkovic na komunikační systém krajského města.“ Přeloženo z technické řeči, že areálem DOV budou projíždět tramvaje a stane se tak skutečně živým městem.

V reálu DOV se loni uskutečnil například hudební festival Colours of Ostrava (míří sem i letos), v Gongu koncertovali Jaromír Nohavica, Marie Rottrová, Michal David, Buty, proběhly Janáčkovy dny, volila se tu i Miss Univerzity. Letos v Gongu už proběhl sjezd ČSSD. Kromě oranžové v létě zase přibudou i jiné barvy – Colours of Ostrava.

Ve Sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice je vedle členů ze skupiny strojírenských Vítkovic také Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Významnými partnery sdružení jsou Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Statutární město Opava, Národní památkový ústav a další nadace i privátní partneři.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.