Panel, kam se podíváš. Největší solární park je blíž realizaci | E15.cz

Panel, kam se podíváš. Brzy vznikne největší solární park světa

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
3

Vláda severoaustralského teritoria a singapurská energetická společnost Sun Cable podepsaly klíčovou dohodu o spolupráci, která má rámovat přípravnou fázi projektu největšího solárního parku světa. Pokud vše půjde dle plánu, začne se obří solární elektrárna stavět v roce 2023, píše odborný server PV-magazine. Disponovat má deseti gigawatty instalovaného výkonu, což je zhruba 4,5krát více, než má jaderná elektrárna Temelín. 

Dohoda developerovi významně zjednoduší přípravu projektu, protože mu umožní převzetí potřebných pozemků a sjednání obchodních smluv ještě před uzavřením finálních kontraktů mezi oběma stranami. „Je to zcela klíčový milník pro celý projekt i naše teritorium,“ řekl k podpisu dohody předseda vlády Severního teritoria Michael Gunner.

Solární farma se bude rozkládat na zhruba dvanácti tisících metrech čtverečních poblíž městečka Tennat Creek v centru australského Severního teritoria. Její součástí bude i obří bateriové úložiště, které bude disponovat instalovaným výkonem 30 gigawattů.

Jakmile bude nová elektrárna připojena do sítě, stane se největším solárním parkem světa. Dosud leží největší sluneční elektrárna v Indii, její výkon dosahuje dva gigawatty.

Jak vypadájí plány projektu na mapě:

Společnost Sun Cable si od projektu slibuje možnost vyrábět mohutný objem „zelené“ elektřiny za konkurenceschopnou cenou. Elektrárna by měla pokrýt spotřebu celkem tří milionů domácností.

„Nový park přinese dostupnou a spolehlivou energii, která podpoří nejen průmysl v australské metropoli Darwin, ale zároveň zajistí pětinu potřebné elektřiny v Singapuru,“ říká šéf společnosti Sun Cable David Griffin s tím, že podmořský kabel mezi Austrálií a Singapurem má měřit zhruba 3700 kilometrů.

Náklady celého projektu se odhadují na zhruba šestnáct miliard dolarů, tedy v přepočtu přibližně 343 miliard korun. Stavba by měla začít v roce 2023, ostrý provoz o čtyři roky později.

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah