Unipetrol se loni propadl do ztráty 5,4 miliardy, klesly i tržby | e15.cz

Petrochemický holding Orlen Unipetrol se loni propadl do ztráty 5,4 miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Petrochemický holding Orlen Unipetrol se loni propadl do ztráty 5,4 miliardy korun z čistého zisku 726 milionů korun o rok dříve. Tržby firmě klesly meziročně o 35 procent na 83,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů z dnešní tiskové zprávy společnosti porovnané s výsledky prezentované firmou před rokem. Finanční výsledky roku 2020 podle firmy nepříznivě ovlivnilo pokračující náročné makroekonomické prostředí znásobené globální pandemií koronaviru.

V roce 2018 činil čistý zisk společnosti téměř devět miliard korun. „Rafinérský a petrochemický průmysl prochází globální recesí, která je znásobena globální pandemií. Kvůli tomu došlo k poklesu naší rafinérské modelové marže o 60 procent,“ řekl generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.

„Dramaticky poklesla i poptávka po našich rafinérských produktech, zejména v leteckém segmentu, což vedlo k poklesu našich velkoobchodních cen,“ dodal.

Firma uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla provozního zisku 242 milionů korun, zlepšené výsledky v poslední části roku však podle ní neumožnily pokrýt celoroční negativní dopady způsobené i přeceněním zásob surovin a hotových produktů. „Také využití našich rafinérských kapacit bylo nižší kvůli plánované jarní zarážce v Litvínově, která trvala téměř dva měsíce,“ uvedl Wiatrak.

Objem zpracované ropy firmou činil loni 6,08 milionu tun. Objemy prodeje rafinérských produktů činily 5,27 milionu tun a petrochemických produktů 1,66 milionu tun.

Vykázaná provozní ztráta před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) byla 365 milionů korun. Společnost uvedla, že čistá ztráta 5,4 miliardy korun byla mimo jiné ovlivněna také zvýšením úrovně odpisů v důsledku realizace intenzivního investičního plánu.

Loni Orlen Unipetrol investoval deset miliard korun, dalších osm miliard korun plánuje firma investovat letos. V roce 2019 činily investice 6,7 miliardy korun. Loňské investice směřovaly podle firmy primárně do pokračující modernizace výrobních technologií v obou rafinériích v Litvínově a Kralupech na Vltavou, výstavby nové plynové teplárny etylenové jednotky a do poslední fáze dostavby polyetylenové jednotky PE3.

Letos Orlen Unipetrol zahájí stavbu zcela nové výrobní jednotky, která bude vyrábět nový produkt, kapalný uhlovodík DCPD. Pokračovat bude také rozšiřování obchodů s občerstvením Stop Cafe na čerpacích stanicích Benzina Orlen. Koncept Stop Cafe je nyní k dispozici na 328 ze současných 419 stanic skupiny v ČR.

Se čtvrtinovým tržním podílem je firma lídrem tuzemského trhu čerpacích stanic. Na Slovensku je Benzina Orlen od svého vstupu v roce 2019 jedním z nejrychleji rostoucích řetězců, v současnosti má ve své síti 20 stanic.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu.

Od roku 2005 je Orlen Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od roku 2018 jediným vlastníkem firmy. Od začátku letošního roku změnil holding název z Unipetrol na Orlen Unipetrol.

 

Hospodářské výsledky skupiny Orlen Unipetrol (v miliardách korun)

rok zisk/ztráta
2010 0,9
2011 -5,9
2012 -3,1
2013 -1,4
2014 -0,6
2015 7,0
2016 7,98
2017 8,7
2018 8,98
2019 0,73
2020 -5,4

pramen: výroční zprávy Orlen Unipetrol

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah