Peugeot loni prodělal 63 miliard, potvrdil spojení s Číňany | E15.cz

Peugeot loni prodělal 63 miliard, potvrdil spojení s Číňany

Peugeot loni prodělal 63 miliard, potvrdil spojení s Číňany
Peugeot
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën loni snížila čistou ztrátu na 2,3 miliardy eur (kolem 63 miliard Kč) z pěti miliard v předchozím roce. Firma rovněž potvrdila dohodu o kapitálovém propojení s čínskou automobilkou Dongfeng Motor Group.

Dongfeng za 14procentní podíl v PSA zaplatí 800 milionů eur, přičemž stejné peníze do společnosti vloží také francouzská vláda. Investice jsou součástí plánovaného zvýšení kapitálu PSA o tři miliardy eur, do něhož se zapojí i nynější akcionáři automobilky.

Tržby koncernu PSA loni klesly o 2,4 procenta na 54 miliard eur kvůli slabé poptávce v Evropě. Firma již dříve uvedla, že její prodej se propadl téměř o pět procent na 2,82 milionu vozů.

PSA patří mezi podniky, na které měl největší dopad kolaps evropského automobilového trhu. Automobilka se nyní snaží snížit svou závislost na Evropě, k čemuž má přispět právě partnerství s firmou Dongfeng.

Automobilky již provozují společný podnik Dongfeng Peugeot Citroën, který loni zvýšil prodej o čtvrtinu na 554 tisíc vozů. Nyní plánují posílit spolupráci při vývoji a výzkumu, výrobě i distribuci. Do roku 2020 chtějí společně vyrábět 1,5 milionu vozů ročně.

PSA Peugeot Citroën je po německém Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě. V České republice má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!