Photon Energy expanduje do Maďarska | e15.cz

Photon Energy expanduje do Maďarska

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. začíná investovat v Maďarsku. Společnost v zemi založila dceřinou společnost a vyvíjí několik projektů s celkovou kapacitou šest megawattů (MW). Instalovaný výkon všech solárních elektráren v Česku činil na konci loňského roku podle dat Energetického regulačního úřadu 2047 MW.

"V minulosti jsme se správně rozhodli, že nevstoupíme na tehdy slibně se tvářící trhy jako Bulharsko, Rumunsko a Turecko. Dnes jsme přesvědčeni, že Maďarsko je správná volba, a chceme tam zrealizovat alespoň 50 MW nových projektů jak pro vlastní portfolio, tak pro externí zákazníky. Věříme, že s výstavbou prvních projektů začneme ještě letos," uvedl generální ředitel Photon Energy Georg Hotar. Plánovanou výši investic v Maďarsku firma nespecifikovala.

Například v Bulharsku mají dlouhodobé problémy s tamními úřady jak energetická skupina ČEZ, tak skupina Energo-Pro Group, která sídlí v Praze. Obě firmy proto proti zemi zahájily mezinárodní arbitráž. ČEZ krok mimo jiné odůvodnil dlouhodobě se nezlepšující kritickou situací na tamním energetickém trhu.

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo společnosti je v Amsterdamu. Další kanceláře má firma v Česku, na Slovensku, ve Švýcarsku a v Austrálii. Společnost dosud postavila v Evropě a Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 50 MW. Divize Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 200 MW, z toho skoro 100 MW v ČR.

Společnost mimo jiné na konci loňského roku oznámila, že postaví za 915 milionů korun dvě solární elektrárny v Austrálii. Zahájení výstavby plánuje v polovině letošního roku. Na financování chce Photon Energy použít peníze z emise dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy korun, kterou v Česku loni vydala. Obě elektrárny dohromady budou mít výkon 34 megawattů (MW).

Photon Energy N.V. se loni propadla do ztráty 55,1 milionu korun (2,04 milionu eur). V roce 2015 činila čistá ztráta společnosti 20,5 milionu korun (0,76 milionu eur). Pokles byl podle dřívějšího vyjádření firmy způsoben přeceněním derivatů. Výnosy společnosti loni meziročně klesly o 1,7 procenta na 353,8 milionu korun (13,09 milionu eur).

Firma loni vstoupila na alternativní trh pražské burzy. Její akcie jsou obchodovány na trhu Free Market, který není hlavním trhem burzy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah