Polsko koupí vrtulníky od Američanů, zrušil smlouvu s Airbusem. Ten chce odškodné | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Polsko koupí vrtulníky od Američanů, zrušil smlouvu s Airbusem. Ten chce odškodné

ČTK

Polsko nakoupí vrtulníky od americké společnosti Lockheed Martin, oznámila dnes vláda premiérky Beaty Szydlové. Kabinet minulý týden nečekaně zrušil kontrakt, který podepsala minulá vláda a který počítal s nákupem vrtulníků od francouzského Airbusu. Ten dnes podle agentury PAP označil oznámený krok za bezprecedentní a hodlá požadovat odškodné. Polská opozice kvůli rozhodnutí, po němž odložil návštěvu Polska francouzský prezident, iniciovala vytvoření parlamentní vyšetřovací komise.

Kontrakt podepsaný minulou středopravou vládou předpokládal, že Varšava nakoupí 50 vrtulníků EX 725 Caracal v hodnotě 3,1 miliardy eur (83,7 miliard korun). V reakci na tento krok odložil prezident François Hollande návštěvu Polska plánovanou na tento čtvrtek. Francouzská vláda do Varšavy vzkázala, že se kvůli zastaralosti polských vzdušných sil obává ohrožení "konceptu evropské obrany".

Polská vláda dnes oznámila, že se v plánované modernizaci vojenského letectva hodlá přeorientovat na americké výrobce a že nakoupí nejméně 21 vrtulníků Black Hawk od společnosti Sikorsky. Ta je součástí Lockheed Martin.

Polsko zruší nákup 50 francouzských vrtulníků, tvrdí Rzeczpospolita

Ministr obrany Antoni Macierewicz dnes hájil tento krok mimo jiné faktem, že stroje se budou vyrábět v závodě ve městě Mielec na jihovýchodě Polska, což přispěje k růstu zaměstnanosti. Nová pracovní místa podle něj navíc vzniknou v chystaném servisním středisku vrtulníků u Lodže, k čemuž by prý v případě zakoupení caracalů nedošlo.

Největší evropský výrobce letadel se s nečekanou ztrátou lukrativní zakázky nehodlá smířit bez boje. Šéf společnosti Airbus Helicopters Guillaume Faury v dnešním dopise popřel, že by společnost jednala při plnění kontraktu "ve zlé víře", jak naznačil Macierewicz s tím, že firma měla v úmyslu převzít zmíněný servisní závod.

"Takto s námi ještě žádná vláda nikdy nejednala. Budeme požadovat náhradu," uvedl ředitel skupiny Airbus Tom Enders, podle něhož polská vláda dlouhé měsíce Airbus vodila za nos.

Polský parlament ustoupil protestům, odmítl návrh na zpřísnění zákona o potratech

Náhlá změna vyvolala otazníky nad tím, zda je polská vláda důvěryhodným partnerem pro zahraniční firmy. Předseda opoziční Občanské platformy (PO) Grzegorz Schetyna dnes médiím řekl, že jeho strana požaduje zřízení vyšetřovací komise, neboť dohoda s Američany se prý uzavřela "bez řádné soutěže, pravidel a otevřenosti". "Není jasné, z čeho vyplynula ta rozhodnutí a kdo za nimi stojí," řekl Schetyna s odkazem na zrušení původního kontraktu i na uzavření nové dohody.

Liberální polská média spekulují, že vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského jde v celé kauze mimo jiné o zachování přízně voličů, neboť američtí výrobci budou na rozdíl od Airbusu vrtulníky montovat v regionu, kde má silnou voličskou podporu právě PiS a kde vzniknou nová pracovní místa.

Čtete nás rádi? Podpořte nás ve finálovém hlasování v anketě Křišťálová lupa. Děkujeme.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!