Praha schválila dohodu. Odkoupí akcie Pražské plynárenské | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Praha schválila dohodu. Odkoupí akcie Pražské plynárenské

Praha schválila dohodu. Odkoupí akcie Pražské plynárenské
Pražská plynárenská
• 
ZDROJ: Pražská plynárenská

ČTK

Pražští radní schválili dohodu týkající se postupu při odkupu podílu akcií Pražské plynárenské, který drží německý koncern E.ON. Praha chce jednání uzavřít do konce roku. Za ovládnutí celé skupiny by měla zaplatit podle odhadu 5,4 miliardy korun.

Transakce by se měla uskutečnit ve dvou vzájemně propojených krocích. Praha nejdříve od E.ON odkoupí podíl 49 procent v mateřské společnosti Pražská plynárenská Holding (PPH), ve druhé fázi pak od firmy E.ON koupí 49,35 procenta akcií Pražské plynárenské (PP), kterou holding z 99,55 procenta vlastní. Poté Praha ještě musí získat od minoritních vlastníků zbylých 0,45 procenta v PP. Teprve potom bude hlavní město stoprocentním akcionářem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o transakci mezi spřízněnými osobami, tedy že E.ON je prodávajícím a zároveň akcionářem PPH, musí cenu prodávaného podílu stanovit podle zákona soud. Ten by měl rozhodnout ještě do konce srpna. Následně musí transakci schválit zastupitelé hlavního města, po nich pak orgány firem. „Odsouhlasení dohody vytváří komfort pro obě strany při přípravě schvalování a financování transakce,“ píše se v dokumentu, který radní schválili.

První náměstek primátora Jiří Vávra nedávno řekl, že do rozpočtu města by v budoucnu mohlo z výdělků plynárenské firmy ročně plynout kolem miliardy korun. Navíc Praha by měla přímý nástroj na ovlivňování energetické politiky v hlavním městě. Pražská plynárenská loni hospodařila s čistým ziskem 673 milionů korun. Na dividendách akcionářům vyplatila 633,5 milionu korun.

Samotný nákup chce Praha řešit bankovním úvěrem, který bude následně splácet Pražská plynárenská. „Tím se nezvýší zadluženost Prahy a splátky nebudou žádným způsobem zatěžovat rozpočet města,“ píše se v materiálu, který projednali radní. Praha se možným odkupem akcií zabývá už řadu měsíců. Skupina Pražská plynárenská je druhým největším distributorem plynu v ČR.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!