Pražská plynárenská loni vydělala přes dvě miliardy | E15.cz

Pražská plynárenská loni vydělala přes dvě miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Prazska plynarenska

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská plynárenská holding (PPH) loni vykázala zisk 2,14 miliardy korun. Akcionářům ze zisku vyplatí na dividendách 120 milionů a členům dozorčí rady a představenstva tantiémy 2,5 milionu korun. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou projednala rada hlavního města jako valná hromada společnosti. Úkolem PPH je správa majetkových podílů akciové společnosti Pražská plynárenská, kterou vlastní hlavní město.

V roce 2014 měla PPH zisk 391 milionů korun, rok předtím 305 milionů korun. Meziroční nárůst zisku byl způsoben převodem nerozděleného zisku dceřiné společnosti Pražská plynárenská a zároveň snížením základního kapitálu firmy o miliardu, která byla také převedená PPH formou dividendy. V roce 2015 to bylo celkem 2,25 miliardy, rok předtím 633,6 milionu.

Pražská plynárenská, jejíž majetkové podíly PPH spravuje, je druhou největší plynárenskou distribuční společností v Česku. Obsluhuje asi 420 tisíc distribučních míst. Skupinu Pražská plynárenská ovládla Praha v roce 2014, kdy koupila asi čtvrtinový podíl od německého koncernu E.ON. Šlo o obchod za více než šest miliard korun a Praha získala více než 99 procent akcií.

Loni PPH doplatila zbývající část úvěru v celkové výši 4,1 miliardy korun, který si na nákup akciového podílu vzala. Na dividendách letos firma PPH vyplatí stejně jako v předchozím roce 120 milionů korun. Částku 182 milionů korun převede do rezervy a 2,5 milionu vyplatí na tantiémách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah