Předběhnou Poláci Čechy? Břidlicový plyn z nich může udělat regionálního lídra | E15.cz

Předběhnou Poláci Čechy? Břidlicový plyn z nich může udělat regionálního lídra

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jeremy Buckingham, Flickr.com (CC-BY 2.0)

Tomáš Lemešani

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novodobý energetický fenomén, který žene americkou ekonomiku napřed, přichází do Evropy. Břidlicový plyn zvažují Poláci i Litevci.

Ceny energií v Evropské unii jsou v průměru dvou až čtyřnásobné oproti Indii, Číně, USA nebo Rusku. I to je důvod, proč Evropská komise zmírnila svůj dosud odmítavý postoj k těžbě takzvaného břidlicového plynu.

Původně byla především kvůli ekologickým rizikům jasně proti. Teď však povolila členským zemím samostatně rozhodovat, zda břidlicový plyn budou těžit. Dva státy zareagovaly okamžitě - Polsko a Litva hned spustily průzkum svých ložisek.

Pokud se jejich předpoklady unikátních zásob plynu potvrdí, netají se tím, že by do těžby šly. Zajímavé by v tom případě bylo sledovat, co se bude dít s evropským trhem. Levná těžba levného plynu by totiž okamžitě snížila ceny zejména polské elektřiny.

Polská ložiska břidlicového plynu:

Polsáé ložiska břidlicového plynuAutor: Richard Newell, US Energy Information Administration
Zdroj: US EIA 2011

V návaznosti na to by poklesly i náklady například chemických továren, které jsou energeticky nejnáročnější. Co by to udělalo konkurenci z Česka nebo Slovenska, kde jsou energetické náklady jedny z nejvyšších v Evropě, lze sice jen odhadovat, ale například velké podniky by mohli zvažovat přesun své výroby do sousedního Polska.

Češi novinku nechtěji

Postoj Česka se zatím nemění, břidlicový plyn jasně odmítá. Kvůli ekologickým rizikům těžby, které jsou podle ekologů větší než při jiných druzích těžby. „Současná vláda ve svém programovém prohlášení deklarovala jasně, že „neumožní pokračování průzkumu a následnou těžbu břidlicového plynu na území Česka,“ odkázalo tiskové oddělení ministerstva životního prostředí. Podle rezortu navíc neexistuje žádná studie, která by prokazovala, že se na území Česka nějaké naleziště vůbec nachází.

Slováci se těžby bojí

I na Slovensku převládá opatrný postoj. „Použití technologie hydraulického štěpení musí povolit Ministerstvo životního prostředí. Dosud její využití nepovolilo, nikdo o to ani nežádal,“ konstatuje Maroš Stano, tiskový mluvčí slovenského rezortu životního prostředí. O průzkum zatím neprojevil zájem nikdo. Slovensko proto bude respektovat doporučení Evropské unie a těžbě břidlicového plynu říká ne.

David Klimeš: Břidlicové štěpení Putinova vlivu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah