BFI připravili zloději o díly za 250 milionů, výroba kol se zdrží | e15.cz

Přepadení kamionu připravilo kopřivnickou BFI o díly na kola za 250 milionů, výroba se zdrží

Výroba kol ve firme BFI
Výroba kol ve firme BFI
• 
ZDROJ: BFI

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Největší český výrobce jízdních kol BIKE FUN International (BFI) z Kopřivnice na Novojičínsku přišel při loupeži o důležité díly pro výrobu kol za 250 milionů korun. Výrazně mu to zkomplikuje výrobu, která se u některých modelů zpozdí až o rok.

Loupež se odehrála na dálničním odpočívadle v Německu a podle Butaly ji provedla dobře organizovaná skupina. „Podle všech ukazatelů musela mít celou akci dobře naplánovanou. S největší pravděpodobností totiž kamion sledovala již od nakládky, zloději počkali na nucenou odpočinkovou pauzu řidiče a poté jej pachatelé uspali plynem vpuštěným do kabiny. Nakonec zamaskovali důkazy v nákladním prostoru hasicím přístrojem, aby znemožnili zajištění stop,“ popsal manažer.

Německá policie se podle něj událostí zabývá a firma měla náklad pojištěný. „Ale měli jsme to samozřejmě pojištěné v našich nákupních cenách, takže ušlý zisk nám to nenahradí,“ řekl Butala.

Dopad na výrobu je podle něj obrovský. Uloupené komponenty Shimano jsou klíčové pro stavbu téměř deset tisíc kol. Incident se navíc stál v období, které je už tak složité, protože dodávky jednotlivých komponent stagnují. Ze skladových zásob či od alternativních výrobců je firma schopna aktuálně nahradit jen část komponent.

„Situace výrobců kol je na celém světě opravdu složitá. Vypořádáváme se na jedné straně s obrovskou poptávkou, ale na straně druhé s ještě větším nedostatkem komponent, způsobeným mnoha faktory,“ uvedl ředitel dodavatelského řetězce BFI Petr Krkoška.

Zájem o jízdní kola během pandemie rapidně vzrostl. Kvůli nedostatku dílů se však dodací lhůty nových kol ke koncovým zákazníkům posunuly v některých případech až na dva roky. „Svou roli sehrála kromě celosvětové pandemie i zdánlivě krátká krize způsobena uvíznutím kontejnerové lodi v Suezském průplavu, na které měla řada výrobců svůj materiál,“ uvedl Butala.

Z kamionu naloženého drahými díly pro výrobu kol a elektrokol zbylo firmě devět krabic s komponentami nižších tříd. „Výroba některých modelů se tak zpozdí takřka o rok, jelikož pro mnoho dílů z této zásilky neexistuje na trhu jiná alternativa,“ uvedl Krkoška.

Podobnou situaci firma ještě nezažila. „Dokonce i Shimano se s cíleným vykradením zásilky v podobném rozsahu nesetkalo. Doufáme, že vzhledem k nedostatku dílů se tyto případy nebudou opakovat, protože i přes veškerá opatření, která máme nastavena, nám ztrátu a hlavně reputaci za pozdě dodaná kola žádné pojistné krytí nevyrovná,“ dodal Krkoška.

BFI vyrábí ročně více než 150 tisíc kol a elektrokol a dosahuje obratu okolo dvou miliard korun. Má vlastní značky Superior, Rock Machine a Frappé. BFI více než 80 procent produkce exportuje, kola vyváží do více než 30 zemí. Má i vlastní vývoj. Zaměstnává téměř 500 lidí. Firma patří do české skupiny Consillium miliardáře Tomáše Němce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery