Prodej osobních aut v prvním pololetí vzrostl o 6,7 procenta | E15.cz

Prodej osobních aut v prvním pololetí vzrostl o 6,7 procenta

Prodej aut
Prodej aut
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej osobních automobilů v České republice v prvním letošním pololetí vzrostl o 6,7 procenta na více než 94 tisíc kusů. Nejprodávanější značkou zůstává Škoda Auto s podílem 31 procent. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Za celý loňský rok se prodej osobních automobilů zvýšil o 2,4 procenta na 173 tisíc vozů. Dovoz ojetin v prvním pololetí klesl o jedno procento.

Jen v červnu se registrace vozů zvýšily o 12,3 procenta. Důvodem tak vysokého růstu bylo podle Svazu dovozců automobilů (SDA) to, že na začátku července v ČR nebylo možné registrovat žádné vozidlo kvůli převodu centrálního registru z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy. Žadatelé tak museli využít závěr června.

Nejprodávanější značkou zůstává Škoda, která prodala 29 tisíc vozů, následuje Hyundai s 8534 prodanými vozy a Volkswagen s 7853 vozy. Na dalším místech jsou Ford, Renault a Kia. Nejprodávanějším modelem je Škoda Octavia s bezmála 13 tisíci registrovanými vozy. Auta s benzínovým motorem tvořila 56,5 procenta prodejů. Prodeje firemním zákazníkům se na prodejích podílely z 59 procent.

Největší zájem byl o malé vozy, které měly čtvrtinový podíl na trhu. Auta typu kombi tvořila skoro 32 procent prodejů, na druhém místě byly hatchbacky s pětinovým podílem. Pětina registrovaných aut měla bílou barvu, za ní následuje šedá a černá. Prodej nových lehkých užitkových automobilů klesl v prvním pololetí o 3,4 procenta na 5779 aut. Vede značka Volkswagen s 1090 vozy, následuje Ford s 916 auty. Nejprodávanějším modelem je Ford Transit.

Registrace nákladních vozidel letos klesly o 5,5 procenta na 3612 aut, autobusů se prodalo 386, tedy o 14,2 procenta meziročně více. Prodej motocyklů klesl za prvních šest měsíců roku o 6,3 procenta na 9596.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah