Provoz na letišti v Šanghaji bude hlídat systém z Pardubic | E15.cz

Provoz na letišti v Šanghaji bude hlídat systém z Pardubic

Letiště Šanghaj Pudong
Letiště Šanghaj Pudong
• 
ZDROJ: Cliffano Subagio, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pardubická firma ERA vyhrála soutěž na dodávku sledovacího systému pro šanghajské letiště Pudong. Na zakázce bude spolupracovat s čínskou leteckou firmou Nanjing LES Information Technology. Podobný systém české společnosti, který je schopen navádět letadla na dvě paralelní dráhy najednou, už od letních olympijských her v roce 2008 funguje v hlavním městě Pekingu.

„Systém NEO, s nímž společnost ERA zakázku vyhrála, je schopen sledovat všechny stroje v perimetru letiště a zároveň určit polohu letadel tak přesně, že mohou při přistání používat dvě souběžné ranveje zároveň, což velice zefektivňuje letový provoz,“ uvedla Lenka Stejskalová Reichová z firmy ERA.

Systém bude mít 35 stanic sledujících letadla na zemi i ve vzduchu v okolí letiště a bude dodávat data o jejich poloze letovým dispečerům. Projekt by měl být ukončen v roce 2016 a zajistit lepší přesnost, obnovu dat i spolehlivost v případě výpadku systému za podstatně nižší pořizovací i udržovací náklady, než by byl schopen tradiční radar. Finanční objem zakázky společnost ERA neuvedla.

Šanghajské mezinárodní letiště Pudong je hlavní letiště pro oblast Šanghaje a významný letecký uzel pro tuto část Asie. Má dva hlavní terminály pro pasažéry a tři paralelní přistávací dráhy. Počet cestujících i objem přepraveného nákladu silně roste, podle statistiky jde o třetí největší letiště na světě co do objemu přepravy nákladu a 19. v počtu pasažérů. Loni jich prošlo branami letiště 52 milionů.

Společnost ERA patří od roku 2011 skupině Omnipol. Vyrábí radiolokátory a další radarovou techniku pro civilní a armádní sektor. Více než stovku zařízení už dodala do 55 zemí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah