Provozovatele Fukušimy zřejmě čeká zestátnění | E15.cz

Provozovatele Fukušimy zřejmě čeká zestátnění

Fukušima
Fukušima
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonskou společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), která je provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, zřejmě čeká zestátnění. Ministr obchodu Jukio Edano podle tamního listu Nikkei řekl, že firmu vyzve, aby přijala vysokou státní dotaci. Její výši neupřesnil, zdroje agentury Reuters ale půjde o částku v přepočtu až 13 miliard dolarů (asi 257 miliard korun).

TEPCO potřebuje peníze na odstranění škod a na kompenzaci, kterou bude vyplácet v souvislosti s únikem radioaktivity. Zdroje tvrdí, že vláda by mohla peníze poskytnout do léta, a to prostřednictvím státního záchranného fondu. Ten by zřejmě nakoupil prioritní akcie, které by firma vydala. Tím by zároveň přišla o svou nezávislost.

Management firmy dnes požádal zmíněný státní fond o zhruba 690 miliard jenů (asi 8,8 miliardy dolarů; 174,8 miliardy korun), které chce využít na odškodnění obětí katastrofy. Jde o další peníze ke zhruba 890 miliardám jenů (asi 11,4 miliardy dolarů; 225,5 miliardy korun), které vláda slíbila už v listopadu poskytnout.

TEPCO je v Japonsku největším provozovatelem elektráren, od březnové havárie ve Fukušimě se ale potýká s vážnými problémy. Způsobilo je silné zemětřesení a následná přílivová vlna, která elektrárnu kompletně zničila. Ze zařízení uniklo velké množství radioaktivity; jde patrně o největší jadernou katastrofu za posledních 25 let, respektive od výbuchu v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah