Řecko už cítí přiškrcení dodávek elektřiny | E15.cz

Řecko už cítí přiškrcení dodávek elektřiny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obchodníci s elektřinou z minimálně čtyř zemí omezili či zastavili dodávky do Řecka kvůli nezaplaceným účtům. Roste tak riziko výpadků elektřiny během turistické sezony. Informovala o tom agentura Reuters.

Řecký provozovatel elektrické sítě LAGHE podle soudních dokumentů dluží zahraničním a domácím dodavatelům 327 milionů eur (8,4 miliardy korun). Jeho tržby totiž klesly v důsledku hospodářské recese a neochoty řady Řeků platit účty za elektřinu.

K omezení či zastavení dodávek elektřiny do Řecka podle zdrojů agentury Reuters přikročily minimálně čtyři obchodní společnosti ze Švýcarska, Itálie, Bulharska a Německa.

„Výrazně jsme snížili objem dodávek, abychom dostali pod kontrolu riziko v Řecku, které je důsledkem zpožděných plateb,“ uvedl jeden ze švýcarských obchodníků, který si nepřál být jmenován.

Výpadky proudu se mohou dotknout i turismu

Pokles dovozu elektřiny již vedl k výraznému nárůstu jejích cen na řeckém trhu. Ceny tlačí vzhůru také teplé počasí. Prudký pokles dovozu elektřiny by podle agentury Reuters mohl ve spojení s dlouhodobější vlnou veder způsobit výpadky elektrického proudu v době vrcholící turistické sezony. Cestovní ruch přitom představuje jeden z mála významných devizových zdrojů řecké ekonomiky.

Řecko loni navštívilo celkem 16 milionů turistů. Cestovní ruch se podílí 15 procenty na řeckém hrubém domácím produktu a zajišťuje pětinu pracovních míst v zemi. Řecká míra nezaměstnanosti se v prvním čtvrtletí vyšplhala na rekordních 22,6 procenta.

V loňském třetím čtvrtletí, které zahrnuje letní sezonu, se dovoz podílel na celkové spotřebě elektřiny v Řecku více než deseti procenty, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah