Regulační úřad nemá právní důvod nevypsat podporu zelené energii, tvrdí solárníci | E15.cz

Regulační úřad nemá právní důvod nevypsat podporu zelené energii, tvrdí solárníci

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v Česku. Shodli se na tom představitelé oborových organizací. ERÚ dnes oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí komise čekat.

Regulační úřad už loni odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů pro letošní rok. I tehdy argumentoval chybějícím schválením EK, takzvanou notifikací. Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel minulý týden připustil, že notifikační rozhodnutí Evropská komise zřejmě nevydá do konce září. Podle něj se ale na dokumentu upravují už jen technické podrobnosti.

"Myslíme si proto, že ERÚ by měl cenové rozhodnutí vypsat i bez notifikačního rozhodnutí. Domníváme se, že jakákoliv podpora v jakémkoliv členském státě EU se má vyplácet, pokud není podle evropských pravidel označena za neslučitelnou. A my jsme přesvědčeni, že slučitelná je, o čemž už se několikrát vyjádřila i EK," řekl dnes předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. "Jiné státy, včetně Německa, podporu vyplácely i ve chvíli, kdy notifikační rozhodnutí neměly," dodal.

Podobný názor dnes ve společném prohlášení vyjádřily také Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost. "Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by EK shledala, že je tato podpora neslučitelná s vnitřním trhem unie. Nic takového se však neprojednává a EK ani nic podobného České republice nesdělila," uvedl ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

ERÚ tento týden uvedl, že chybějící notifikace se týkají obnovitelných zdrojů energie zprovozněných do konce roku 2012, dále kombinované výroby energie a tepla, výroby tepla a druhotných zdrojů. Podpora těmto zdrojům jen v letošním roce podle úřadu činí asi 42 miliard korun.

"Zastavení podpory výroby tepla z biomasy a vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla by znamenalo omezení nebo i úplné zastavení výroby elektřiny v některých výrobnách a nárůst nákladů na výrobu tepla," uvedl dnes ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Podotkl, že dopad rozhodnutí by se v jednotlivých teplárnách značně lišil, ale část tepláren by nepochybně musela v reakci na postup ERÚ zvýšit ceny tepla. "Stále však věříme, že se podaří situaci do konce roku vyřešit a podpora nakonec zastavena nebude," dodal.

 

Výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule dnes řekl, že věří ministerstvu průmyslu, že podpora ze strany Evropské komise se do konce roku schválí. "Nevěříme jen informacím z ministerstva, situaci ověřujeme i v Bruselu. Jsme optimisté," potvrdil také Chalupa.

Podporu obnovitelným zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem se tak na podporu obnovitelných zdrojů energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplatilo více než 205 miliard korun.

Vláda minulý týden rozhodla, že stát příští rok poskytne na podporu elektřiny a tepla ze státního rozpočtu 26,2 miliardy korun, o zhruba čtyři miliardy více než letos. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé v platbě na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah