Rusko chce udržet pozici zbrojařské dvojky. Podnikům dá peníze na nové lidi | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rusko chce udržet pozici zbrojařské dvojky. Podnikům dá peníze na nové lidi

Rusko chce udržet pozici zbrojařské dvojky. Podnikům dá peníze na nové lidi
Ruská stíhačka Su-34
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Alex Beltyukov via Wikipedia

ČTK

Rusko je v žebříčku vývozců zbraní po USA na druhém místě na světě a tuto pozici si musí udržet. Na schůzi ruské vlády to dnes v Gorkách u Moskvy prohlásil premiér Dmitrij Medveděv. Oznámil, že podepsal "novou verzi" programu zbrojení do konce roku 2020.

Za realizaci nového zbrojního programu je ve vládě odpovědný vicepremiér Dmitrij Rogozin. Ten novinářům prozradil, že do roku 2020 uvolní Rusko na zbrojní program ze státního rozpočtu částku víc než jeden bilion rublů (asi 370 miliard korun). Peníze budou vynaloženy hlavně na mzdy nových zaměstnanců zbrojních závodů a na náhradu dovozu zbrojního materiálu ze zemí Severoatlantické aliance, Evropské unie a Ukrajiny, s níž Rusko výrazně omezilo hospodářskou spolupráci.

„Věnujeme se přezbrojení celé armády a vojenského námořnictva novými druhy zbraní,“ prohlásil na schůzi Medveděv. „Vytyčili jsme cíle, které je třeba splnit, a samozřejmě také musíme zajistit konkurenceschopnost všeho, co děláme ve světovém měřítku,“ konstatoval.

„Dnes už nelze nikoho oklamat - velké země ani rozvíjející se ekonomiky. Všichni chtějí dostat moderní druhy (zbrojní) produkce, a právě takovou musíme vyrábět,“ citovala ruského premiéra agentura RIA Novosti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!