Rusko investuje do těžby platiny v Zimbabwe tři miliardy dolarů | E15.cz

Rusko investuje do těžby platiny v Zimbabwe tři miliardy dolarů

Rusko investuje do těžby platiny v Zimbabwe tři miliardy dolarů
platinový nuget
• 
ZDROJ: Alchemist-hp, Wikimedia

ČTK

Konsorcium ruských firem, včetně divize konglomerátu Rostec, investuje do těžby platiny v Zimbabwe. Projekt v hodnotě tří miliard USD (63,6 miliardy korun) je podle agentury Reuters největší samostatnou investicí v této zemi od roku 1980. Zimbabwe je třetím největším producentem platiny na světě, objem zásob tohoto kovu je druhý největší.

Západní země se Zimbabwe už více než deset let straní, a to kvůli podezření, že vláda prezidenta Roberta Mugabeho porušuje lidská práva. Země se proto snaží přilákat investice z Číny, Ruska a dalších rozvíjejících se mocností.

Do projektu, jehož hodnota odpovídá více než 20 procentům hrubého domácího produktu Zimbabwe, je zapojen i ruský finanční ústav Vněšekonombank a průmyslová skupina Vi Holding. Projekt kromě rozvoje těžby v platinovém dole zahrnuje i stavbu hutě. Nachází se blízko Harare a přichází v době, kdy ekonomický růst v zemi po několika letech prudké expanze zpomaluje.

Nezaměstnanost v Zimbabwe zůstává u 80 procent

Vláda v Harare má značný zájem na tom, aby ekonomika silně rostla. Mimo jiné proto, že míra nezaměstnanosti zůstává blízko 80 procent. Zimbabwe v současnosti vytěží asi 430 tisíc uncí platiny ročně. V novém dole se má do tří let těžit 250 tisíc uncí a do roku 2024 má těžba vzrůst až na 800 tisíc uncí. Platinu v Zimbabwe v současnosti těží i dva největší světoví producenti, Anglo American Platinum a Impala Platinum.

Kromě těžby jedná Zimbabwe s Ruskem také o zbraních. Ministr obrany Sydney Sekeramayi a velitel armády Constantine Chiwenga v pondělí jednali s představiteli ruské státní agentury Rosonobornexport, která je zodpovědná za dovoz a vývoz vojenského materiálu.

Z parketu: Není jen zlato, co se třpytí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!