Rusko nabízí Ukrajině o něco dražší plyn než v zimě | e15.cz

Rusko nabízí Ukrajině o něco dražší plyn než v zimě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina by mohla platit za ruský plyn ve druhém čtvrtletí letošního roku 348 dolarů za tisíc krychlových metrů, tedy asi o šest procent více než v zimě, Moskva ale ještě bude uvažovat o slevě. Řekl to ruský ministr energetiky Alexandr Novak, který se v pátek zúčastnil prvních jednání mezi zástupci Moskvy, Kyjeva a Evropské unie o jarních a letních dodávkách ruského plynu Ukrajině. Novak po jednáních sdělil, že rozhovory budou pokračovat v dubnu.

V rámci „zimního balíku“, jehož platnost končí tento měsíc, Ukrajinci platí za plyn 329 dolarů za kubík. Zvýšení ceny by šlo proti trendu klesajících cen plynu na aktuálním trhu i cen v rámci dlouhodobých kontraktů, navázaných na ceny ropy. Novak ale novinářům podle agentury Reuters řekl, že navržená cena je jen „předběžné číslo“ a nevyloučil slevu. Ukrajinský ministr pro energetiku a uhlí Volodymyr Demčyšyn podle agentury Interfax řekl, že očekává ve druhém čtvrtletí cenu 250 dolarů za metr krychlový.

Novak později ve vyjádřeních přenášených ruskou televizí uvedl, že od 1. dubna bude ukrajinsko-ruská smlouva o dodávkách obsahovat článek „odeber nebo zaplať“, který je obvyklou součástí dlouhodobých kontraktů. Kyjev by to zavazovalo zaplatit za veškerý nasmlouvaný plyn i v případě, že by část neodebral. Podle agentury Reuters ministr také řekl, že Evropská komise zvažuje finanční pomoc Ukrajině při nákupu ruského plynu.

Novak a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Demčyšyn jednali o cenových podmínkách kontraktu, který má nahradit takzvaný „zimní cenový balík“, dohodnutý loni v říjnu. Evropskou unii, která loňskou dohodu zprostředkovala, dnes v Bruselu zastupoval eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

Na další jednání se nespěchá

Demčyšyn později dodal, že další kolo jednání o cenách plynu se uskuteční v Berlíně 13. a 14. dubna. Jednání příliš nespěchají - činitelé EU stanovili jejich konečný termín na červen. Představitelé komise uvádějí, že na jaře by mohla Ukrajina kupovat levnější plyn ze západu prostřednictvím zpětných toků v plynovodech, i když to její potřeby plně nepokryje. Odhadují, že Ukrajina bude potřebovat během léta od Ruska čtyři až šest miliard krychlových metrů, aby naplnila zásobníky na zimu.

Ukrajina dala nedávno najevo, že by na schůzce s Ruskem a zástupci EU chtěla jednat i o zvýšení poplatků za tranzit ruského plynu o nejméně 30 procent. Šefčovič k tomu ale řekl, že vyzval obě strany k realistickému chování.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě. Kyjev a Moskva se ovšem vzájemně obviňují z porušování této dohody a napětí mezi nimi trvá i vzhledem ke konfliktu na východě Ukrajině.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery